Военна камера краде кодове за банкомати

Интернет
share

Термокамери за нощно виждане, каквито са на въоръжение при военните и граничните служби, вече се използват и за източване на банкомати.

Уредите могат да установят кои от бутоните на машината за пари са с повишена температура, след като клиентът си е въвел ПИН кода и ги е затоплил с пръсти. Дори прикриването на клавиатурата с длан не помага при този вид кражба, защото инфрачервените камери могат да уловят разликата в клавишите на банкомата дори 45 секунди след тегленето на пари.

Новият метод за първи път е бил представен официално преди десетина дни от изследователите Кийтън Моури, Сара Микълджон и Стефан Савидж от университета в Калифорния по време на семинар по компютърна сигурност. Засега у нас все още не е засечено използването на подобна техника, но тъй като българите са едни от най-добрите в света в това престъпление, не се изключва патентът да бъде приложен скоро и у нас, твърдят запознати.

“Нормално е да опитват всевъзможни начини, това все пак са престъпления, извършвани чрез високите технологии”, обясниха антимафиоти.

Само за последните месеци от МВР задържаха няколко мощни банди, източили десетки милиони у нас и в чужбина. При един от тях антимафиоти спасиха 400 банкомата от източване, докато при друг случай при съвместна акция с американските служби бяха спипани нашенци, изкарали над 15 млн.

В момента бандите, занимаващи се с подобен вид дейност, са се изнесли основно на курортите Слънчев бряг, Златни пясъци и Созопол, но родните престъпници използват най-елементарните аналогови скимиращи устройства и миникамера от химикалка, за да източват карти на чужденци. Производствената им цена е около 160 лева, като части за тях могат да се купуват свободно от магазини за електроника.

За разлика от аналоговите скимери, мощните термокамери са на цени между 10 и 30 хиляди лева Експериментите на специалистите показват, че най-голям успех с тях има при банкомати с пластмасови копчета на клавиатурата, при които имали 80% успеваемост в кражбата, използвайки термокамерка в рамките на 10 сек. след тегленето. Дори 45 сек. след транзакцията процентът на записаните пинкодове бил около 60.

При метални и гумени копчета обаче нямало почти никакъв успех. Статистиката у нас сочи, че по южното ни Черноморие тази година има двойно повече жалби от потърпевши. В повечето случаи ужилените туристи разбират, че са им изтеглени парите едва след прибиране в родината си. От скоро румънци започнали да идват на т. нар. скиминг туризъм по нашите курорти, където прекарват 2-3 дни, след което се прибират, като печалбите им могат да достигнат 150-200 хиляди евро.

Според разследващите бандитите от северната ни съседка са доста напреднали в сферата на точенето на карти и в същото време за тях има малко информация и трудно се установяват.За разлика от тях българите, занимаващи се с подобна дейност,прекарват по месец-два на моретокато само сменят курорта.

Заради кризата българските групи нямат възможност да финансират пътувания до Белгия, Полша, Испания, Франция, Италия, каквито правеха доскоро и затова се насочват към морето. По даннина разследващите чуждите туристи идват средно с около € 2000 в картите си. Само за 2 часа бандитите могат да запишат информацията на около 60 карти.

Водещи новини

Още новини