Съдията, произнесъл присъдата на „Килърите", е бил възнаграден за това от ГЕРБ. Това заяви пред TV7 от Ловешкия затвор Петър Стоянов-Сумиста, осъден като водач на групата за мокри поръчки „Килърите".
Дотогава съпругата и синът на Димчо Луков били безработни, а след това изведнъж им била намерена работа като експерти в областните управи на Шумен и Варна, пише "24 часа".
В делото „Килърите" няма килъри. Единственият обвинен за убийство е Васко Кеца за смъртта на Борислав Георгиев. Аз и той имаме доживотни присъди въз основа единствено и само на обвинението. По думите му, членовете на „Килърите" не се познавали помежду си. Самият Стоянов познавал само Васил Костов-Кеца. „Янко Попов-Туцо само съм го знаел преди това и съм го виждал един или два пъти", каза той.
„80% са свидетели за лихварската дейност на Георги Вълев, 10% се водят случайни свидетели на извършените криминални престъпления, към които ни приобщиха. Реалните свидетели, върху които лежи цялото дело, са 5-6 човека", обясни той.
„Когато човек не е гузен, когато не е виновен, когато знае за какво е осъден, за какво да съм неспокоен?", попита той.
Сумиста обясни и защо смята процеса срещу него за скалъпен. По думите му, жена болна от рак, заявила: „Карат ме да свидетелствам и да казвам това, което не знам. Дадоха ми да прочета какво свидетелствам".
„Не само че е манипулиран, съдът в Шумен си измисляше доказателства", каза той и посочи, че след присъдата съдия Нели Батанова е била преизбрана за ръководител на Окръжния съд в Шумен. Сумиста лично чул в СРС-та, че Батанова ходила в затвора във Варна, за да склонява Светлин Иванов-Близнака за свидетел. Тя била и единствения човек, който разпитвал свидетелите в предварителното следствие.
„Как да приемам аз, че това е истински съд? Това е една стотна от това, което се случваше в Шумен", каза той. Според него хората трябва да си зададат въпроса защо процесът се е водил в Шумен, далеч от столицата, където почти не ходели журналисти. На малцината, които отразявали процеса, служител на ГДБОП обяснявал какво се случва в съдебната зала, често неотговарящо на истината.
Стоянов се оплака, че в първите месеци след ареста шокът му докарал хипертония и диабет. След това започнал да се подобрява. „Гледам да се запазя, да се съхраня", каза той. За специални условия в затвора, обаче, и дума не можело да става. „ВИП килии - няма такова нещо", заяви Сумиста.