800 000 европейци годишно стават жертви на трафик на хора, като през последните години се е увеличил значително процентът на младежите попаднали в клопката на трафикантите. Това съобщиха представители на Община Благоевград, местната комисия за борба с трафик на хора и Правно-историческият факултет по време на публично обсъждане по темата „Как да се предпазим от трафик на хора и как да разпознаем сигналите, ако има опасност да станем жертви?“
По данни на Върховна касационна прокуратура за 2012 година в България са регистрирани 684 жертви на трафика на хора, от които 574 с цел сексуална експлоатация, 71 с цел принудителен труд, както и 38 са бременни жени с цел продажба на бебета. Най-уязвими са младите жени, непълнолетните момичета, сираците, както и хората от ромски произход. На 32 милиарда долара пък възлиза печалбата на трафикантите за последната година.
„Трафикът на хора е едно изключително доходоносно престъпление. Приходите, които ежегодно се получават от трафикираните жертви са сравними единствено с други две престъпления, каквито са трафикът на оръжие и трафикът на наркотици,” съобщи доц. Габриела Белова, декан на Правно-историческият факултет.
Повечето случаи на трафик остават неизвестни, като по малко от 1% от жертвите са идентифицирани. През последните години трафикантите боравят с едно много силно оръжие за намиране на жертви – интернет. Фалшивата любов и мечтите за по-добър живот се превръщат в примамка за хиляди млади хора, които биват въвлечени в свят на унижение и болка.
Често трафикантите на хора са и сред най-близкото обкръжение на жертвите, както и сред познати в социалните мрежи.
Рискови фактори за попадане в мрежата на трафикантите са много.
”Социално-културни, неграмотност, разпад на моралните ценности, расизъм, етническа дискриминация , влияние на медии, интернет, икономическа бедност, неразвита икономика, безработица,” заяви инж. Стоян Благоев, зам. кмет на Благоевград по строителството и сигурността.
България е една от основните страни на произход, транзит, а в някои случаи и на крайна дестинация при трафик на хора. През родината ни минават няколко канала за нелегално придвижване от и за Европа, а осъдените за трафик в България през миналата година са 121 души.
Увеличава се броят на младежите станали жертва на трафик на хора
- 16.10.2013 | 17:27
- 5400