Полицията в Бургас с брошури ще популяризира измамите при уличния чейндж

share

ОДМВР – Бургас изготвя брошури на няколко езика и плакати, за да популяризира зачестилите измами при уличния чейндж, съобщиха от Областната дирекция.

Вчера около 10.40 ч. в Районно управление "Полиция" - Созопол е получено съобщение от 42-годишна полска туристка, отседнала в Созопол, за това че предния ден й е извършена неправомерна транзакция за сумата от 200 долара. Работата по случая продължава от служители на Районно управление "Полиция" - Созопол.

Също вчера около 15.00 ч. в Районно управление "Полиция" - Поморие е получено съобщение от 29-годишен буларуски турист, за това че му е извършена измама при обмяна на пари на улицата – установено е, че туристът пристигнал в България през ГКПП - Русе на почивка, като организиран турист и щял да отседне с групата си в Созопол. Около 14.30 ч. автобусът му спрял в Поморие, като останалите туристи тръгнали да разглеждали града, а той заедно със свой приятел решил да обмени пари. На около 200 м от мястото, където бил спрял автобусът, чужденецът видял банков клон, пред който го пресрещнал непознат мъж. Той му предложил обмяна на валута на по-изгоден курс, като за 200 евро щял му даде 400 лв. Беларусецът се съгласил и дал на мъжа една банкнота от 100 евро и две банкноти от 50 евро и получил обещаната сума, след което се върнал до автобуса. Там си похвалил на шофьора от изгодната сделка и му показал банкнотите. Шофьорът обаче констатирал, че банкнотите са български, но от изтекла емисия. Банкнотите са донесени в поморийската полиция, като е установено, че това са четири столевови банкноти - емисия 1991 г. – 1993 г.

С цел ограничаване на случаите, при които чуждестранни граждани получават в замяна на дадената от тях валута, излезли от обръщение банкноти от България, Беларус и Югославия и за запознаване на туристите и гостите на Бургас, Слънчев бряг, Свети Влас, Несебър, Равда, Поморие, Созопол, Приморско, Царево и всички курортни селища и зони по Южното Черноморие с възможните рискове при използване на уличния чейндж, ОДМВР – Бургас започва широка превантивна кампания. Освен традиционните методи, ползвани при полицейската работа с превантивна насоченост, ще се изготвят брошури на няколко езика и плакати, които да популяризират възможните измами при ползване на уличния чейндж, както и възможните рискове, криещи се в неползване услугите на регламентирани места – банки, обменни бюра или финансови къщи.

В други случаи на територията на курортен комплекс "Слънчев бряг" са засичани мъже, от които са иззети големи количества банкноти, излезли от обръщение, както следва:
- банкноти с номинал 50 и 100 български лева, емисии 1991, 1992 и 1993 год. на БНБ
- банкноти с номинал 50 и 100 беларуски рубли, емисия 2000 год.
- банкноти с номинал 10, 100, 500 и 50 000 югославски динара, емисии 1992, 2006 год.

Обикновено излезлите от обръщение банкноти се ползват за измами при обмяна на валута на улицата, като чуждестранни туристи, отседнали в курортните селища или идващи да пазаруват в големите търговски центрове в Бургас, се примамват от улични чейнчаджии, предлагащи им курс по-изгоден от този на банките, обменните бюра или финансовите къщи. Чужденците обменят наивно валутата и едва по-късно констатират, че получените от уличния касиер банкноти са оригинални, но от изтекли емисии, което автоматично ги прави невалидни за употреба на територията на България.

Водещи новини

Още новини