Част от домовите крадци се ориентират кое жилище да разбият по паркираната отпред кола.
Апашите от среден ранг разполагат с информатори във всеки квартал на столицата. Тяхната роля е да следят точно кой от съседите им е сменил автомобила с по-нов или има добре платена работа, съобщи началникът на група в сектор „Кражби” към СДВР Николай Петков, пише "Монитор".
Нов автомобил, дори и от нисък клас, на лизинг означава, че собственикът има постоянни доходи и вероятно ще има какво да се вземе. Обикновено агентите нямат умения да преодоляват ключалки, затова подават и информацията на бандитите. В замята получават процент от откраднатото или се договарят за твърда тарифа, когато са сигурни, че в жилището ще има голяма сума. Разследващи са попадали на случаи, когато информаторът играе ролята на отцепка, защото си познава района и знае откъде апашите могат да се измъкнал след това или да ги изненадат.
С приближаването на празниците за крадците идват дни с повече работа. Причината е, че част от жилищата в София се изпразват, защото собствениците предпочитат да посрещат Коледа и Нова година в чужбина, зимните ни курорти или в провинцията.
Крадци от среден ранг живеят ден за ден. Те не слагат настрани пари и не се съобразяват с неработните дни, така че вероятно и на празниците ще крадат, коментира Петков.
За разлика от професионалистите, които правят два - три големи удара за година, плячката от едно средностатистическо жилище за група от двама апаши е по 600 лева на човек. Толкова изкарват от един лаптоп, фотоапарат и 10 - 20 грама злато. „Може това да им е единственият случай за седмицата, а при наркозависимите тези пари им стигат точно за два дни, затова са принудени да го направят отново”, посочиха още разследващи. Според полицаите част от извършителите проверяват жилището, като минават оттам в различни часове от денонощието, за да видят дали свети. Скъпата врата с по-сложна ключалка също е послание към бандитите, че собственикът, щом може да си позволи да отдели средства за сигурността си, вероятно ще разполага и с техника вътре. Понякога апашите минават през деня, звънят и ако случайно някой отвори, казват, че търсят друг човек и са се объркали.
Според разследващи, една част от крадците ще посрещнат Новата година по курортите, но това не означава, че ще почиват.
„Тогава за тях ситуацията се улеснява, защото някои от клиентите на хотелите ще се веселят, а преодоляването на ключалките на стаите не е толкова трудно”, посочи още Николай Петков. За миналата година в новогодишната нощ в столицата не е имало нито едно разбито жилище, което показва, че повечето апаши не са били в София. Според запознати някои от вратите в хотелите, които са с магнитни карти, се отварят без да е необходима специална техника или умения.