Машини вместо хора - плюсове и минуси на предложените промени в Изборния кодекс

Булфото (архив)
share

Правната комисия в парламента прие пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. Партиите предлагат край на ръчното броене на бюлетините, оптични скенери и преброителни центрове да отчитат изборните книжа, машините не само да разпечатват, а и да отчитат вота.

"Политическите партии в навечерието на изборите винаги искат да променят правилата на играта. Пет партии внасят промени в Изборния кодекс, което съвпада с 5 партии, които подкрепиха исканията за касиране на изборите. Някои от предложенията обаче ние категорично приветстваме, защото са в дневния ред на политиците от повече от десетилетие", заяви изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов в студиото на "България сутрин".

Нови изборни промени: Сканиращи устройства, преброителни центрове и още

Една от основните идеи, която той подкрепя, е създаването на преброителни центрове. Според него тези центрове биха намалили влиянието на местните политически сили върху изборния процес, като прекъсват връзката между секционните избирателни комисии и резултатите от изборите.

Идеята е, че бюлетините ще се събират от различни секции и ще се броят в централизирани места, което би намалило възможностите за манипулации и фалшификации на резултатите.

Стефан Манов от обществения съвет към ЦИК изрази известни притеснения относно тези центрове. Той посочи за Bulgaria ON AIR, че съществува риск от липса на прозрачност при събирането на бюлетините и възможността за манипулации, ако не се осигури точен контрол върху процеса.

Въпросът за сравняването на броя на бюлетините и подписите в избирателните списъци също беше поставен като важен детайл. Според него, ако бюлетините от различни секции бъдат смесени, няма да е възможно да се гарантира, че броят на бюлетините съответства на броя на гласувалите.

"Когато правим промени в изборното законодателство, трябва да очертаем най-напред кой проблем искаме да санираме и къде намираме пропорционалността между ползи и вреди. Проблем номер едно в секциите в момента е огромният брой недействителни бюлетини. Вторият проблем е грешки или съзнателни манипулации при броенето на бюлетините от страна на секционната избирателна комисия. Третият проблем е свързан с купен и контролиран вот. Машинният вот може да реши два от тези проблеми, но не може да реши проблема с контролирания вот", заяви Манов.

Славов подчерта, че технологиите не могат да решат всички проблеми. Той посочи, че въпросът за купуването на гласове и манипулациите с местни секции остава сериозен проблем, който не може да бъде решен само чрез технологични решения.

"Купуването на гласове не е толкова мащабно, колкото купуването на секционни избирателни комисии. Това вече стана очевидно на последните избори", добави Славов.

Водещи новини

Още новини