Съветът за електронни медии е изпратил на Централната избирателна комисия 36 случая за нарушения по време на изборите, като най-много - 10, са сигналите за огласяване на резултати преди 20 ч.
Това стана ясно при представянето на резултатите от специализираното наблюдение на СЕМ за отразяването на предизборната кампания в медиите. Част от изводите са, че купеният и корпоративният вот са основен фокус на внимание в обществото, за пореден път липсват лидерски дебати, засилва се тенденцията евроатлантическата ориентация на страната ни да бъде подлагана на оспорване.
Директорът на Дирекция "Мониторинг и анализи" на Съвета за електронни медии Зорница Гюрова подчерта, че това е поредната предизборна кампания, в която се наблюдава доминиране в програмите на Българското национално радио и Българската национална телевизия на гласовете на извънпарламентарните несистемни партии.
Вотът е съпътстван от множество скандали в местната власт. Арестът на депутата Джейхан Ибрямов допълнително разпалва политическите страсти, каза още тя. Гюрова акцентира върху словесните атаки на партийни лидери срещу журналисти.
"Конфликтът показа, че изборите са удобен момент четвъртата власт на медиите да бъде публично оспорена от политически фигури. За съжаление агресията не остана само на думи. Екип на бТВ претърпя и физическо нападение в Хасково".
И още един акцент - засилва се тенденцията в българските медии евроатлантическата ориентация на държавата ни да бъде подлагана на оспорване.
"До степен, че в най-предпочитаната медия за предизборна агитация от политическите субекти "Евроком" трудно може да се разбере, че се провеждат избори в държава членка на Европейския съюз и НАТО, освен от призивите за тяхното напускане", каза Гюрова, предава БНР.