ГЕРБ-СДС е водещата политическа сила на изборите за народни представители в Русенско. Те получават близо 24% подкрепа в областта. Това съобщиха от Районната избирателна комисия, след приключилото обработване на всички протоколи. ГЕРБ-СДС получава подкрепа от 23.57%, което означава, че гласувалите в тяхна полза са 14 867 души.
„Гласували са 33,69% от имащите право на вот. Обработени са всички протоколи. 66 690 бюлетини в избирателните урни, хартиени и машинни. 1359 от тях са недействителни. Действителните гласове „Не подкрепям никого“ са 2262. Останалите гласове са съответно разпределени по партиите", обясни пред БТА председателят на РИК-Русе Милена Хинкова.
Втори в Русе са ПП„Възраждане“ с 15,60%, следвани от ПП-ДБ с 11,80%. Четвърти се нареждат „ДПС-Ново начало“ с 9.88 на сто от гласоподавателите, пети са „Има такъв народ“ с 9,26%, следвани от „БСП – Обединена левица“ с 8,27% и „Меч“ а 6,15%. ПП„Алианс за права и свободи“ има 5,27% от гласуващите в Русе.
Малко повече са гласувалите с хартиен вот - 39 354 души. Регистрираните бюлетини от машина са 27 336.
„Грешките не се оказаха толкова много. Има 11 секции, които сме приели по протоколите с неудовлетворени контроли. 8 секции, в които преминахме на хартиени бюлетини и 2 секции в Глоджево, в които са разменени флашките на машините. Всичко това е обект на едно наше решение, което сме описали. Протоколите са попълнени правилно, но заради създалите се ситуации се получава, така че тези протоколи се приемат с грешки. Грешките са обособени не от неправилно попълване от СИК, а заради тези дефекти в машините. Най-вече заради пуснати машинни бюлетини, които са празни и са пуснати в кутиите. Тях от СИК бяха длъжни да ги извадят от общия брой на гласувалите, така че там се получи съвсем резонната грешка. Фактът, че СИК за втори път правиха това упражнение с попълването на протоколите и рекордното участие на членове на СИК в обучението, почти 2000 човека се явиха. Освен това малко по-подробно им обяснявахме точно грешките, които допускат, за да наблегнем на това, което не трябва да направят. Този път протоколите нямаха много грешки, които да бъдат поправени. Те не бяха така одраскани както на предните избори, където почти всеки втори протокол беше в ужасно състояние заради многото поправки“, каза Милена Хинкова.