Парламентът прие на второ четене промени в Закона за гражданската регистрация във връзка с проблема с фиктивната адресна регистрация.
Собственикът на недвижим имот има право да изиска от Общината заличаване на регистрацията на лице, регистрирано на адреса на неговия имот, което не му е съпруг или роднина по права линия, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до втора степен включително, решиха депутатите, предаде бТА.
Въз основа на постъпилото искане от собственика на имота длъжностни лица от общинската администрация извършват в тридневен срок служебна проверка в регистъра на населението за родствената връзка между собственика и лицата, адресно регистрирани на имота, както и проверка чрез отделите „Местни данъци и такси” относно собствеността на имота. За резултата от проверката се съставя протокол. Въз основа на този протокол кметът на общината в тридневен срок издава заповед за регистриране на служебен адрес на лицата, които не са роднини на собственика на имота, и ги уведомява за извършените регистрации. Лице, регистрирано по постоянен адрес на служебен адрес, е длъжно в едномесечен срок от уведомяването му да подмени личните си документи, прие още парламентът.
Депутатите записаха, че „служебен адрес” е адрес на недвижим имот - общинска собственост, определен за извършване на служебна адресна регистрация по постоянен и настоящ адрес.
Лицата, които към момента на влизане в сила на този закон нямат валиден български документ за самоличност поради липса на постоянен адрес, могат да заявят промяна на постоянния си адрес, като се идентифицират с български документ за самоличност с изтекъл срок на валидност или по реда на Закона за МВР.
Измененията в Закона за гражданската регистрация са внесени от „Възраждане“, но финалните текстове бяха приети с редакции, направени от депутати от ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната - Демократична България“. Уж всички искахме да борим изборния туризъм, но с вашите предложения не е ясно как това ще стане, каза по този повод Маргарита Махаева от „Възраждане“. Тя коментира, че с измененията се премахва ограничението за броя на обитателите, при заявяване на адресна регистрация от собственик на имота или при регистриране на служебен адрес.