Службите не са установили наличие или производство на стоките, за които става въпрос, в България. Категорично няма такива. Това каза служебният премиер Димитър Главчев пред журналисти в отговор на въпрос за лансираната от унгарски медии версия за българска следа в случая с взривените пейджъри на "Хизбула" в Ливан.
Единственото, което се е случило, са парични потоци, които са преминали по фактури. На фактурите пише, че са за услуги. Знаете, че в банките трябва да има основание за превод. Основанието за превод е услуги, а не стоки. Така че България няма никакво отношение към производството, преминаването и обмитяването на каквито да е стоки, камо ли на въпросните пейджъри и уоки-токита, подчерта Главчев.
В отговор на въпрос той увери, че случаят няма да се отрази на националната ни сигурност.
Още повече, че виждате, че фирмата е собственост на норвежки гражданин, който въобще не е стъпвал в България. Действал е чрез пълномощник, което е практика да се действа с такива фирми. Фирмата може да се нарече пощенска кутия за парични потоци – на повърхността изглежда, че всичко е нормално, преминават парични потоци за услуги, отбелязва министър-председателят.
Попитан дали заради случая ще бъде свикан Съветът по сигурност към Министерски съвет, той посочи, че не вижда такава необходимост: "Случаят е изяснен, от МВР, ДАНС, НАП и Агенция "Митници". Няма такава необходимост. Доказано е, че България няма общо с въпросните стоки".
В отговор на въпрос дали срещата на Елена Йончева в Йемен с пленените на кораба "Галакси Лийдър" български моряци, означава, че те ще бъдат освободени, Димитър Главчев коментира: "Натам са насочени усилията на всички български институции. Запознати сме с посещението на Елена Йончева, ние от своя страна сме ги запознали с възможните обстоятелства, които биха могли да възникнат от това посещение, тъй като ситуацията е доста деликатна. Те са наясно, казали сме им какво може да се случи – от добро до не толкова добро, и сме оказали логистична помощ за нейното пътуване".
Попитан има ли опасност да останем без машинно гласуване на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври, имайки предвид твърдения на изпълнителния директор на "Сиела Норма", премиерът заяви: "Аз се надявам да не се стигне дотам, макар че има не само в тази посока натиск за повишаване на цени. Има такъв натиск и при склада, който съхранява машините. Надявам се да не се стигне дотам, защото това ще бъде много голям скандал, в който, за съжаление, ние нямаме никакво отношение. Това са търговски отношения между ЦИК и съответните контрагенти. Търговците са български граждани, които са отговорни, и знаят, че ще взривят процеса, не вярвам да поемат такава отговорност".
Служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов коментира, че е напълно нормално на обществената поръчка, обявена от ЦИК за изпълнител на поддръжката на машините, да има само един кандидат – вносителят им. Офертата на фирмата обаче е с 1 милион лева повече от обявената от ЦИК, а ако договор не бъде сключен, трябва да бъде отменено машинното гласуване, обясни министърът. Според него офертата на ЦИК е същата, както за изборите през юни. Те обаче бяха двойни – за Европейски парламент и за национален парламент, припомни Карадимов и подчерта, че няма как настоящият вот да е по-скъп като поддръжка. Обявената от ЦИК обществена поръчка е съобразена с тежестта на обслужването на машините, дори нещо повече – тя не е намалена като оферта, независимо че изборът е само един, каза Карадимов. Той допълни, че по темата комисията ще води преговори и изрази надежда, че ще се стигне до решение.
Премиерът Главчев коментира и нападките на
Не смятам, че тонът, който напоследък Република Северна Македония използва, ще им помогне да станат член на ЕС.