Хронично ниска избирателна активност цари у нас. Това заяви политологът Даниел Стефанов в ефира на Дарик.
Той поясни: „Ниската активност е донякъде симптом. Би било грешка да се хванем за нея и да търсим временни решения. Пробвахме задължително гласуване, по целия свят се знае то какво дава – 8-9% максимум. Пробвали сме лотарии и какво ли още не. Важно е да разберем какво стои зад тази хронично ниска избирателна активност.“
Стефанов подчерта, че хората в доста европейски държави вече не вярват в политиците и в това, че те работят за техния интерес:
„Парламентите навсякъде по света имат „играещо“ доверие. Не всички парламенти се ползват с високо доверие. Говорим за друго ниво на политическо доверие, става въпрос за отчаяние и за липса на доверие, че сегашната политическа ситуация може да доведе до нещо по-добро.“
Според експерта трябва да се промени цялостният пейзаж как се прави кампания. Стефанов прогнозира, че едва ли ще има двойна коалиция след вота в неделя, а най-стабилният вариант за България би бил по-широката коалиция.
По повод последните сътресения на политическата сцена у нас и разпадането на т.нар. „сглобка“, Стефанов заяви: „Политическият край на една партия не идва от една политическа грешка, а от серия грешки. Не се сещам за партия, загубила всичко от една грешка. Те трябва да могат да обяснят, ако участват в управлението, защо го правят“.