Весела Чернева: В България кампанията за евровота бе засенчена от тази за парламентарните избори

Нова нюз
share

В България кампанията за европейските избори напълно беше затъмнена от националната кампания. Това заяви пред БНР зам.-директорът на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева преди дискусията "Европейски избори: България в европейския контекст".

Всичко по темата:
Изборите 2 в 1 907

Според нея тази дискусия ще е един от редките случаи, в който наистина ще може да се говори за темите на следващия Европейски парламент, за следващата Европейска комисия и за това какво искат държавите от ЕС, включително България. 

Тя напомни, че предишният ЕП е бил повлиян от силна вълна на подкрепа за ЕС и за европейския проект след Брекзит. Този път обаче изглежда, че махалото е тръгнало в обратната посока, смята Чернева.

Задължително гласуване на евроизборите в четири държави в ЕС

"В следствие на всички тези кризи, войни, притеснения, които европейците имат, ще има един парламент, който ще е по-консервативен, в който партиите по в дясно от центъра ще спечелят повече гласове. В този смисъл страните-членки, които имат голямата роля в рамките на Съюза, ще трябва да се съобразяват с тази промяна на настроенията".

По думите ѝ всички европейски избори, дори когато не са 2 в 1 като в България, представляват вид проверка за националните правителства. 

Според нея при всички случаи не може да се говори за промяна на договорите.

"По-скоро ще видим по-малки, но знакови в някакъв смисъл промени. Ще видим много повече разговори за сигурност и отбрана. Ще видим много повече разговори за сигурност на границите по отношение на миграцията - вероятно много повече средства за тях. Ще видим много по-силни мерки за стимулиране на европейската индустрия. Също ще видим този разговор за новата европейска индустрия да намалява малко разговора за климатичните цели и зелените политики. Виждаме много повече внимание върху ядрената енергетика, включително геотермални източници. Това са промени във вече съществуващи политики, които ще отразяват желанието на европейските граждани да видят повече сигурност и да се чувстват по-защитени в този голям европейски проект", обясни Чернева. 

Какво прави една държава със своето членство в ЕС, зависи единствено и само от нея, категорична бе тя. И подчерта, че българското общество трябва да изисква повече от своите представители, когато те участват в европейски дебати.

"Когато ние сами себе си възприемаме като получатели на политики, не трябва да се учудваме, че всички останали започват да гледат на нас по този начин", обясни тя. 

Всичко по темата:
Изборите 2 в 1 907

Водещи новини

Още новини