Българските избиратели веднага след изборите трябва да търсят отговорност от хората, които са избрали, защото в момента отговорността пада върху другите. Да се вгледаме в недостатъците, провалите, които собствените ни представители носят. Моята рецепта е постоянно търсене на отговорност и опит да се провокират постоянно политиците. А те да правят нещата, които трябва, а не нещата, които се харесват. Така политологът Христо Панчугов коментира пред Дарик “рецептата” за подобряване на политическата ситуация у нас.
Социологът от “Маркет линкс” Добромир Живков също анализира обществените нагласи спрямо политическия елит в сравнение с изборите през април м.г.
„Различна е политическата ситуация дори от гледна точка на приетите конституционни промени, от гледна точка на това, че имаме доста стабилизиране на ГЕРБ за сметка на отслабването на техния коалиционен партньор ("Продължаваме промяната"-"Демократична България" - бел. Ред.). Номинално могат да изглеждат като сходни, но голямата промяна е поредната немалка част от българските граждани, които са изгубили надежда, че нещата могат да се променят. Не може да се стигне до това ние да имаме ефективна борба с корупцията, политическата класа да достави това, за което, ако питаме всички граждани искат работеща съдебна система, която да работи с корупцията на високите етажи на властта”, обясни Живков.
Той добави, че социологиите показват, че ако разговорът продължава да се върти около чекмеджета, пудели, пачки, коленца и мазно турско кафе, хората ще започнат да се възмущават и да генерализират, че “всички крадат”.
„А това не може да бъде продуктивно, това е смесване на два свята – света на публичното и света на частното”, обясни социологът.
Според политологът Христо Панчугов политиците трябва да спрат да разглеждат българското общество само като хора, които биха гласували или не за тях, а да се борят да разширяват подкрепата.
„Трябва да отправят послания, като ги убеждават, че има смисъл да се влиза в политиката. Единственото такова послание е предвидим дневен ред и да се излезе от ролята на жертва на политиците, да се говори в прагматични решения”, обясни той.
Панчугов уточни, че са два основните въпроси около политическата сцена у нас - въпросът за вината и за въпроса за мъстта.
„Опасявам се, че последните две години ПП-ДБ опасно се плъзгат по тази плоскост на мъстта - да хванем едни хора и да ги извадим от политиката”, каза той
И добави, че наблюдава “странно задоволство” сред определени политици от факта, че се очертава коалиция между ГЕРБ и ДПС. Но докато изпитват това задоволство не си дават сметка, че именно те са подтикнали създаването ѝ, а то е довело до изтикването им назад в социологиите.
В петък „Маркет линкс“ представи социологическо проучване, според което при избори днес за Народно събрание ИТН ще остане извън парламента с 3.2 %, за ГЕРБ-СДС ще гласуват 26%, ПП-ДБ ще съберат 17.7% подкрепа, ДПС - 13.2%, „Възраждане” - 12.9%, БСП - 8.1%.
Христо Панчугов и Добромир Живков обаче подчертаха, че все пак тези резултати са „моментна снимка“ на обществените нагласи и тепърва преди изборите на 9 юни предстои месец на предизборна кампания.