В общо 25 населени места в Пловдивска, Смолянска и Пазарджишка области има необичайно голям брой регистрации и искания за гласуване по настоящ адрес за изборите за общински съветници и кметове, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Министър Андрей Цеков е сезирал премиера Николай Денков за подобна активност в общо 343 малки населени места в страната.
Регионалният министър е заявил, че правомощия по Закона за гражданската регистрация да извършат проверка по обстоятелствата могат да инициират само областните управители по подаден сигнал.
От министерството допълват, че този висок процент на регистрациите и заявленията за гласуване по настоящ адрес може да промени сериозно изборните резултати за кметове и общински съветници в тези села и в случай, че регистрациите са незаконосъобразни, би било повод за обжалване на вота там.
За община Пловдив рисковите населени места са 13. Сред тях са първомайското село Драгойново, където при 431 избиратели, новорегистрираните по настоящ адрес са 124, а исканията за гласуване по настоящ адрес – 217. В село Любен при 280 избиратели новите регистрирани са 57, а мераклиите да гласуват на вота на 29 октомври - 88 .
Подобна е картината в асеновградските села Долнослав, Конуш, Новаково, Избеглии и Патриарх Евтимово, в първомайското Брягово, хисарското Мало Крушево, Трилистник и др. В Пазарджишко голям брой новорегистрирани има в 6 села – 3 в община Лесичово, а също в Свобода, Црънча и Сестримо. За област Смолян завишен брой заявления за гласуване по настоящ адрес има също в 6 села – 3 в община Неделино, две в община Чепеларе и в смолянското село Сивино.