Димитър Вучев е кандидат за общински съветник под номер 106 в листата на ГЕРБ-СДС. Вече зад гърба си има един мандат като съветник, бил е председател на Надзорния съвет на Гаранционния фонд към Столична община. В мандата 2019-2023 г. на Столичния общински съвет е член на Постоянните комисии „Икономика, собственост и дигитална трансформация“, „Образование, култура, наука и културно многообразие“ и „Транспорт и пътна безопасност“ (2019-2021). От 2021 година е бил заместник-председател на Постоянната комисия по „Инженерна инфраструктура и енергийно планиране“.
През 2023 година Димитър Вучев става единственият представител от България в годишната селекция на Европейския комитет на регионите „Млади политици на изборни длъжности“.
Възпитаник е на 9-а Френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“. Бакалавър по политическа икономия и магистър по финанси от Висшето училище за застраховане и финанси. Специализира публичен финансов мениджмънт към Международния валутен фонд, инвестиции в развиващи се пазари към Световната банка и енергиен мениджмънт към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Водещ е на подкаста „Зеленият кръг“. Пред Столица.bg сподели за амбициите си да се реши проблемът с Витоша и развитието на туризма в столицата.
- Здравейте, г-н Вучев, след един изкаран мандат в СОС какво ви мотивира отново да се кандидатирате и да искате доверието на софиянци?
- Битката за столицата е важна за мен. София е моят град, където се родих, израснах, където работя, живея и където искам моите деца да растат. Това е и причината да се кандидатирам за общински съветник за втори път. Стотици са темите и каузите, по които работих през изминалите 4 години. С общи усилия повечето от тях стигнаха своя успешен завършек. Още повече обаче са въпросите, по които има да се свърши още много.
- Кои са въпросите, които смятате за належащи за решаване в следващия мандат на СОС?
- За мен един от големите проблеми е казусът с Витоша. Като човек, който обожава планината, не знам дали голяма част от хората си дават сметка какво богатство имаме. Малко са държавите, които могат да се похвалят със зелена столица и планина на една ръка разстояние... Друг важен проблем е нуждата да се направи повече за бизнеса в София. Аз, като председател на Надзорния съвет на Гаранционния фонд, успях да видя липсите за мотивация сред предприемачите и бизнеса, за изграждане на една добре колаборираща среда между Общината и бизнеса. Не мога да скрия, че за 4 години направихме много – издадохме 73 броя гаранции; гаранционният ангажимент, който осигурихме, е в размер на 5 380 446,62 лв., а размерът на кредитите е на стойност 20 556 446,62 лв. Не е малко, но пътят е дълъг и смятам, че в тази посока трябва да вървим и занапред.
- Какви са големите цели, които си поставяте като политическа група, а и вие като общински съветник в следващия манда, ако бъдете избран?
- Категорично смятам, че политиката на финансова стабилност на Столична община трябва да бъде продължена. Последните години държавата ни беше в турбуленция – ковид кризата, енергийната криза, липсата на финанси… Криза след криза. Последните 3 години стабилността на държавата беше потънала измежду сменящите се правителства, политически представители, скандали. Но хората искат да се хранят, да стигат на време на работните си места – тях не ги интересуват политическите боричкания. Столична община обаче даде добрия пример как въпреки нестабилността, която тресе държавата, при желание – политиките за хората продължават. Въпреки че държавата, тогава в лицето на управляващите ПП-ДБ, отказаха редица пъти допълнително финансиране за Столична община, ние успяхме.
Да, не трябва това да е основната тема, спрямо която ние да се водим. Трябва да работим в посока на развитие на започнатите проекти и нещо много важно – трябва ни мащабна визия по ключовите теми, по които изоставаме – туризъм, инвестиции и подобряване на диалога между гражданите и администрацията.