Експерти предупреждават за рискове при отчитането на вота на местните избори

Булфото
share

МВР ще бъде на крак за местния вот на есен. Регионалните структури ще следят за търговия с вот, както и за нормалното протичане на изборния ден. За първи път на 29 октомври в България на местни избори ще се гласува с машини. Вече са факт и първите сигнали за очаквани затруднения в провеждането на изборния ден.

В Централната избирателна комисия вече започна подготовката за местния вот. На 13 септември започва регистрацията на партиите и коалициите. На 26 септември - партии, коалиции и инициативни комитети правят предложения за регистрация в общинските избирателни комисии на кандидатските си листи.

Жребият за определяне на номерата в бюлетината ще бъде изтеглен на 27 септември. А на 29 септември започва и предизборната кампания. Още от сега експерти предупреждават, че са възможни затруднения с отчитането на вота и определят местните избори като най-сложни.

79 дни преди местните избори се задава и първото предизвикателство. „За първи път ще имаме използване на машини на местен вот на национално ниво", каза Александър Андреев, бивш председател на ЦИК. 

Според експерти, има риск за множество грешки, ако изборният резултат се отчита в общ протокол - чрез сумирането на хартиения вот и този от машина.

„Процесът се забавя и се правят грешки. Има секции, в които ще се гласува за пет неща. Кмет на район, община, населено място, общински съветници и преференции", посочи Михаил Константинов, експерт. 

Трудности при отчитането на вота не изключва и Евелина Борисова, която от 10 години участва в провеждането на избори. „Трудностите с броенето на преференциите най-вече, там стават най-големи грешки. Попълването с прехвърлянето на данните", каза тя. 

ЦИК публикува хронограмата за местните избори

За да се улесни този процес, не са необходими законодателни промени. От Обществения съвет към ЦИК призовават комисията да вземе мерки. „Протоколите, които се попълват, да не се прави сумиране от двата вида данни. Формата на протокола е изцяло решение на ЦИК и се надяваме да бъде такъв, какъвто беше на последните избори и затрудни работа", заяви Цветелина Пенева, председател на Обществения съвет към ЦИК. 

Извън възнагражденията в изборния ден, тази година ЦИК ще плаща и за обучението на членовете в Секционните избирателни комисии. „ЦИК е предвидила и финансов стимул от 40 лв. за участие в тези обучителни програми", добави тя. 

Според Евелина Борисова липсата на подбор за съставите на секционните комисии има последици. „Отиват само заради възнаграждението. Има хора, които забравят да сложат печат на една бюлетина и с това се обърква цялата система има много невалидни бюлетини", каза още Борисова. 

Водещи новини

Още новини