На всяка партия се случи това, което си пожела. След това настъпи оглушително мълчание. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ политологът Любомир Стефанов по повод резултатите от вчерашните предсрочни парламентарни избори.
Сред политиците има дълбоко неразбиране защо гражданите не гласуват. Гражданите искат да видят как политическите сили си комуникират. Ние даваме на политиците отговорността да управляват общността ни, а те казват теб не те харесвам, защото си крадец, защото си рус или защото си нисък, заяви Стефанов.
По думите на политическия анализатор ма някакъв шанс да се направи мнозинство, но всичко зависи от това как партиите в парламента ще комуникират помежду си.
Трудните времена изискват трудни решения. Трябва да има политическо лидерство. Това, което е добро за държавата, невинаги е добро за електората. Трябва да се свали градуса на напрежението, посочи Любомир Стефанов.
На тези избори настъпи краят на илюзиите, коментира историкът Кристиян Шкварек. Имаше много илюзии от кампанията, които приключиха вчера. Такива илюзии бяха, че хартиената бюлетина ще промени значително вота. Другата илюзия е, че ще има голяма либерална вълна, а резултатът на ПП и ДБ спада на всеки следващи избори. Не виждам защо не биха приели офертата на ГЕРБ, добави той.
Очевидно служебното правителство не се справя с кризата. Политиците трябва да вземат консервативното решение и да поемат отговорност. Това обаче не ми се струва реалистично, отбеляза историкът.
Политическата криза продължава. Тези избори не очертаха изход от тупика. Следва големият въпрос какво правим, за да излезем от тази криза, каза журналистът и бивш депутат от БСП Александър Симов.
Аз не виждам никакви разлики като политически партии между ГЕРБ и Продължаваме промяната - не виждам какво спира обединението ни. Те нямат ценностни различия, а някакви други. Когато не говорим за политически различия, говорим за сапунен сериал. И ние живеем в сапунен сериал, заяви Симов.
По думите му големият проблем е драматично спадащата избирателна активност. Това заплашва легитимността на българската демокрация