Председателят на Обществения съвет към ЦИК не одобри решението за хартиената бюлетина

Нова телевизия
share

Смесеното гласуване – с машини и с хартиена бюлетина, е най-лошият вариант. А внесеното в момента предложение „е изключително лошо”. Това коментира пред Нова телевизия Стоил Цицелков, председател на обществения съвет към ЦИК.

„Отново искат да смесим резултатът от хартия и резултатът от машината в един протокол. Последният път, когато беше така, имаше РИК-ове с 90% сгрешени протоколи. Това е безпрецедентно”, заяви Цицелков. Той призова да не се смесват резултатите от различните видове гласуване.

Срам и позор: Тройна коалиция върна хартиената бюлетина

Преди това Цицелков разказа и за опита по света. По думите му Германия и Ирландия са купили такива машини, но не са ги използвали. „В случая на Германия, техният съд ги спря, защото няма лесен начин гласоподавателят да проследи своя глас към резултатите. Те не са имали отрязъка, който имаме ние”, обясни Цицелков.  

Същите машини се ползвали в САЩ и Белгия.

Той обясни, че именно във Венецуела благодарение на машините е хванат опит за фалшификация на изборите от страна на Николас Мадуро.

Според Цицелков практиката показва, че може частна фирма, както е в България, да гарантира, че няма никаква намеса в софтуера. „Засега няма никакви сериозни сигнали, никой не е искал касиране, дори частично. Виждаме, че има частни фирми, които се справят.  И ЦИК, и Общественият съвет казват, че държавата би следвало да изгради капацитет, за да може сама да контролира. В момента тази частна фирма е контролирана по всички стъпки. Но комуникацията с обществото не е добра, щом има чувство на недоверие”, смята Цицелков.

„Вглеждането в машини-хартии е много погрешно, то е бягане от реалните ни промени. Поляризираме 2 технологии. Това не води към подобряване на процеса. Трябва истинско обществено обсъждане на двете технологии и обществото да може да реши, кое им се струва по-добро”, обясни експертът.

ПП: Днес станахме свидетели на коалиция за фалшификация на вота на българските граждани

„Целият свят основно гласуват с хартии, в развитите държави гласуват и по пощата”, допълни той.

„Вглеждането в една технология, политизирането, използването й за политическо говорене, е много вредно. Хората не гласуват, защото не се чувстват представени в държавата”, посочи Цицелков.

Водещи новини

Още новини