Кирил Петков: Стига толкова преход, крадци и политици от миналото

Novini.bg
share

В последния месец имаме 3500 статии срещу нас, и това преди кампанията, сега са и повече. Има огромен проблем – законодателството ни разрешава всеки да пише каквото си иска. Ние заведохме дело срещу една от информационните агенции, но разбрахме, че фирмата, притежаваща тази агенция, се сменя постоянно, и така се избягва отговорност. Искаме всяка статия да има автор, както и всяка медия трябва да има главен редактор, който носи заедно с автора отговорност за публикуваните материали. Така няма да може някой да пише глупости и да заблуждава хората – особено тези в чужбина, чийто достъп до информация е точно по този начин. Това заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната” Кирил Петков в дискусия пред Novini.bg

"Искам да разкажа две истории. Първата: Информацията, която беше дадена от господин Божков, от неговия шофьор и от дама от Министерство на финансите. Божков каза: „Аз имах истинският плюс, ако се промени закона, да спечеля 600 млн. евро, като не плащам данъци на държавата, затова платих 60 млн. – те са от банката, от където ги изтеглих. Аз спечелих от тях 10%. Аз ги носих при министър Горанов.” Той се подписва зад тези сведения – неговият шофьор също казва: „Аз карам всеки две седмици Божков при Горанов и той носеше евро и пури.” И след това жената: „Божков ни караше да не го записваме на портала.” На база тези данни имахме ареста за 24 часа на Бойко Борисов, като главният прокурор още не е интервюирал нито Божков, нито тези свидетели", каза той.

"Втората история: когато правителството тръгна да пада, в наш разговор със Слави Трифонов, той каза: „Защо си се вгледал в моя милиард?” Ние казахме: „Това не е твоят милиард, това е милиардът на народа, това е на всички хора, събрани в хазната.” Той отвърна: „Ако този милиард и двеста милиона не бъде даден по начина, по който аз искам, правителството ви пада още следващата сряда", допълни Петков.

 „Първият закон след мнозинство в новия парламент ще е антикорупионната политика с Бойко Рашков. Вторият – когато в службите, за да се сменят шефовете им, трябват подписи на президента и премиера – ако това остане така, в служебните кабинети могат едновременно да си подписват и служебният премиер, и президентът, но редовния кабинет не може да променя това. Трябва тези хора на съответните постове да се избират от гражданите.”

Кирил Петков коментира и отделянето на европрокуратурата от родната прокуратура и припомни: „Ако имате сигнал за европрокуратурата, отивахте първо към деловодството на нашата си прокуратура. Нашият план е с работещи служби, с антикорупционната комисия, с европрокуратурата – от всички места едновременно да правим разследванията, от които народът очаква да види справедливост.”

На въпрос от зрителите по повод дезинформацията у нас, Петков смята: „България стана център за дезинформация и свързана с руската дезинформация – „Гугъл” вече говори да отвори тук пясъчник, за да измисля начини за борба с фалшивите новини.”

Той припомни и направеното на „Капитан Андреево”: „Мафиотът Ами е човекът, който контролираше „Капитан Андреево” толкова много години. Имахме реални заплахи за част от екипа ни – първо подкуп, а след това дойдоха и реалните заплахи. Има едни реални хора, които трябва да изгубят ужасно много пари, за да може тази промяна да се случи.”

Кирил Петков: Не можем да бъдем съюзници с партията от задкулисието

Петков сподели и лично виждане за това защо в чужбина хората гласуват за „Възраждане”, като от гледната му точка на човек, живял в чужбина дълго време, той е запознат с чувството на носталгия към България, но и на гняв към институциите в страните, в които българите зад граница живеят. Според него, когато изпитваш носталгия, а едновременно с това някой ти даде лозунга „България на три морета, българите са силни”, ще гласуваш за „Възраждане”.

„Аз уважавам хора със силна идея за България, и ако си държат на думата, дори и да е грешна, пак имам уважение. В разговор с Костадин Костадинов, аз му казах: „Нека сложим ново управление на антикорупционната комисия”, той каза „Добре, ние имаме друг кандидат – Бойко Атанасов”. Атанасов не е лош кандидат. Звъннах на Рашков и го питах дали може да направи екип с Атанасов, като той беше съгласен, но Костадинов не поиска”, каза още той.

„Истината е следната – главният прокурор трябва да бъде сменен с 2/3 от народните представители. Другата истина – в този вид в парламента едва ли ще имаме 2/3 от тези хора, които искат да направим това, защото ги е страх”, допълни Петков.

Той коментира и стъпките в посока земеделието: „Износът на зърно – ние сме една от страните в Европа, която е най-осигурена, и сме голям износител на зърно. Трябва да се фокусираме върху поливните системи. Друго – вносът на нелегални зеленчуци пречи на местното производство. Голямата ни мечта е да направим тържища, където да се смесват и потоците на внос, и българските производители.”

Относно чистотата на въздуха, той допълни: „Първата стъпка е да имаме ясно измерване на проблема. Вече имаме законодателство, трябва да си го следваме. Повечето от замърсителите в страната се знаят, но понеже са приближени до някои кметове, остават неразкрити. Колкото и да е странно, корупцията е най-голямата пречка за чистотата у нас.”

Петков завърши своето участие в студиото с думите: „Всички българи знаем, че всъщност България е една много хубава страна. Имаме плодородна земя, умни хора, хубава природа, възможност да сме в най-богатия пазар на света, мястото ни е стратегическо. Този потенциал всички го знаем – имаме го. А в последните години все сме най-бедни, най-корумпирани и ни се мачка самочувствието. Има причина за това – да тези 30 години едни управляващи, малко на брой хора в и извън властта са крадели от този потенциал. На 2 октомври е време да отключим този потенциал – стига толкова преход, крадци, политици от миналото, безобразия, които няма да преглъщаме повече. Време е да станем растяща, можеща европейска държава. Надявам се, че повече от нас ще изберат България за свой дом.”

Водещи новини

Още новини