„Този път не вървим към нови избори. Виждам някаква форма на диалогичност, която се прокрадва сред основните участници, които се твърди, че могат да направят правителство и са естествени партньори. Прогнозата ми е, че доста често ще се разчита на плаващи мнозинства, дори да има коалиционно оформено правителство.“ Това каза в интервю за БНР Пламена Игнатова от „Клуб Z“. Според нея първият тест ще бъде гласуването на бюджета за следващата година.
Служебното правителство вече трупа негативи и политическите формации яхват и това, както яхнаха темата със зеления сертификат, изтъкна журналистът в предаването „Преди всички“.
Поправката в Изборния кодекс, която дава право на еднакво представителство по време на предизборната кампания, е така разписана, че не съобразява шансовете на една политическа формация да влезе в парламента, смята Пламена Игнатова.
„И затова в праймтайма ставаме свидетели на хора, които влизат в студио с бяла престилка, такива, които влизат в студио с противогаз, които влизат в студио с топ листа, които трябва да се изчетат.“
Това прави впечатление на много хора, а обществените медии станаха обект на незаслужени подигравки, подчерта Игнатова. По думите й могат да се измислят „по-гъвкави форми“, така че хората да бъдат запознати с различни политически формации и да има повече дебати и по-малко платени хроники, „където всичко е много лустросано“.
Противоположните мнения и тези на тема Covid-19 в обществените медии не са плурализъм, отбеляза още тя в анализа си на предизборната кампания.
Запитана защо няма дебати и големите играчи бягат от тях, Пламена Игнатова посочи, че в тази кампания все още не сме чули отговори на наболели проблеми.
„Продължаваме да чуваме критика към този или към онзи и това е.“