Вълчев в Кюстендил: За да има устойчиво развитие, образованието трябва да бъде приоритет. А сега допълнителните средства за него са нула!

ПП ГЕРБ
share

„За да има устойчиво развитие, за да се случват нещата, образованието трябва да бъде стратегически приоритет. Това трябва да бъде заложено в бюджета в самото начало. В актуализацията на бюджета, предложена от служебното правителство, допълнителните средства за образование бяха нула!“ Това заяви пред учители и експерти от Кюстендил и региона бившият министър на образованието от кабинета Борисов 3 – Красимир Вълчев. В дискусията се включиха десетки учители и специалисти, заети в образователната сфера, за да обсъдят на експертно ниво предизвикателствата пред един от най-важните сектори.

Домакини на срещата бяха водачът на листата на ГЕРБ – СДС Христо Терзийски, кандидатите за народни представители Михаела Крумова, педагогът Десислава Александрова, Даниел Александров, кметът Петър Паунов, председателят на ОбС – Кюстендил Иван Андонов и областният координатор на ГЕРБ Даниел Данчев.

Пред учителите бившият министър на образованието Красимир Вълчев даде за пример колко неща са изградени в системата на образованието през последните години, благодарение на постигнатото положително икономическо развитие. Вълчев припомни, че е възстановено финансирането на целодневната организация на учебния ден - с близо 300 млн.; финансирането от бюджета на дейности по интереси; извънучилищните педагогически учреждения и най-важното - направена е съществена крачка да бъде възстановен престижът на учителската професия. „Години наред учителските заплати бяха под 90% от средната за страната. Тази година в началото бяха над 120% от средната за страната. Вярваме, че доброто образование е функция най-вече на мотивираните и подготвени учители“, посочи Вълчев.

Красимир Вълчев за проф. Анастас Герджиков: Той е безспорен ерудит и авторитет

Той обясни, че в програмата на ГЕРБ – СДС е заложено учителските заплати да растат изпреварващо и да бъдат над 125% от средната работна за страната. Като постижение бе отчетено и връщането на голям процент отпаднали ученици отново в класните стаи. Успешният министър на образованието обясни и какви приоритети е заложила партия ГЕРБ в програмата си: до 4 години във всяко едно училище да се изгради поне една спортна площадка; да се направи достъпна архитектурна среда за всички училища и детски градини; в детските градини да се финансира програма за купуване на образователни материали; да се направят площадки за безопасност на движението по пътищата; да се постави акцент върху енергийната ефективност.

 Министърът от кабинета Борисов 3 припомни какво е било отношението към образованието преди това и подчерта: „През 97-ма едни наши опоненти фалираха държавата и поставиха световен рекорд по брой фалирали банки. Сега същите тези хора претендират, но, за съжаление, нямат никакво отношение към образованието. В актуализацията на бюджета допълнителните средства за образование сега бяха нула! Като гледаме, образованието не им е основен приоритет сега.“

 Христо Терзийски благодари на педагогическите специалисти и своя колега Вълчев за участието в дискусията и заяви:

„За мен той е един изключителен професионалист, който води системата по най-добрия начин.“ Терзийски обясни, че ГЕРБ – СДС залага в своята програма 5% от БВП за образование. „В края на 2025-та година залагаме БВП да бъде 100 млн. евро или 200 млн. лв., което от своя страна значи много средства за образование и показва какво значение отдава нашата Коалиция на образованието. И не случайно подкрепихме за кандидат-президент един преподавател, един безспорен авторитет.“ В хода на срещата педагогическите специалисти от Кюстендил и региона споделиха, че подкрепят политиката по децентрализиране в сферата на образованието:

„Вие повярвахте, че ние по места добре преценяваме какво можем и какво не можем да направим.“ „За щастие, видяхме адекватен министър на образованието. Не познавам човек, който по-добре да знае всеки детайл от системата на образованието и да бъде изключително адекватен партньор и събеседник по всяка една от темите. Благодарим му за подкрепата през изминалите 4 години“, заяви кметът на Кюстендил Петър Паунов.

Той изрази притеснение, че последните месеци не се говори за образованието като приоритет, а това е ключовата структура, това е гръбнакът на едно общество. Когато образованието не е приоритет в бюджета, то не се финансира и съответно учителските заплати изостават.

В края на срещата ексминистърът на образованието подчерта, че кметът Паунов и Община Кюстендил винаги са полагали максимум усилия за добрата организация, финансиране и функциониране на образователната система на територията на общината. „Там, където има добър кмет, добра местна власт – нещата се случват“, категоричен бе Красимир Вълчев.

Водещи новини

Още новини