Преднина на "Има такъв народ" с 0.2 на сто пред ГЕРБ показват данни на Центъра за анализи и маркетинг на базата на проучване, направено между 26 юни и 1 юли сред 1011 души при методика лице в лице и представено днес в Националния пресклуб на БТА.
Според данните "Има такъв народ" биха получили 20.8 на сто сред вероятните гласуващи, "ГЕРБ-СДС" - 20.6 процента, "БСП за България" - 15.5 на сто, "Демократична България Обединение" - 12.3 на сто, ДПС - 11.4 на сто, коалиция "Изправи се!Мутри вън!" - 4.7 на сто, "Българските патриоти" - 3.3 процента, "Възраждане" - 2.4 на сто, "Българско лято" - 1.4 на сто, "Ляв съюз за чиста и свята република" - 1.2 на сто, други партии - 2.1 на сто.
Това би дало на "Има такъв народ" и ГЕРБ-СДС по 55-60 депутатски места, на БСП - между 40 и 45, на Демократична България - между 32 и 36, на ДПС - 30-34, на "Изправи се!Мутри вън!" - 12-14, коментира Юлий Павлов.
На 11 юли твърдо са решили да гласуват около 60.7 на сто, почти 9 процента казват, че ще гласуват, но не са решили за кого, 8 на сто не са решили дали ще гласуват, и 21.5 на сто отговарят, че няма да гласуват. Около 3 300 000 - 3 400 000 души се очаква да упражнят правото си на глас, според Центъра за анализи и маркетинг.
По оста ляво-дясно 18.4 на сто се определят като леви, 33.4 на сто са цетристи, 29 процента - десни. На въпрос обаче дали за гласуването е по-важна ориентацията на партиите по оста ляво-дясно или борбата с корупцията и промяната на статуквото, ориентацията ляво-дясно е важна само за една четвърт /25.8 на сто/, а борбата с корупцията и промяна на статуквото е по-важна за 58.9 на сто. Мотивацията на тези избори за пръв път от много години насам не е по-скалата ляво-дясно, а по скалата борба с корупицята и промяна на статуквото, коментира Юлий Павлов.
Като цяло 50 процента оценяват положително дейността на склужебия кабинет, а по-скоро негативно - 30.7 процента. За санкциите, наложени от САЩ по закона "Магнитски", 46.2 процента по-скоро одобряват, защото помагат с борбата с корпуцията, а 29.8 на сто по-скоро не одобряват, защото смятат, че представляват намеса във вътрешната политика на страната ни.
На въпрос към анкетираните кой според тях е политическият лидер, за когото в доклада се говори, че получавал пари от Васил Божков, 66.7 процента не могат да преценят. Най-много отгатвания са фокусирани върху Бойко Борисов - близо 21 процента, Делян Пеевски - с близо 6 процента, Мая Манолова - с 2.3 на сто, Владислав Горанов - 1.3 на сто, и има и други под един процент, каза Павлов.
Малко над 50 процента смятат, че по искане на специализираната прокуратура са били подслушвани опозиционни политици и протестиращи, малко над 50 процента - че има източени язовири и неправомерно изплатени суми за магистралите от предишното правителство. Тези ,които не вярват на тези разкрития ,са малко под една четвърт. 50.3 на сто по-скоро одобряват промените в администрацията, които прави служебният кабинет, а 28.5 на сто - по-скоро не ги одобряват.
Попитани дали ще променят намеренията си за гласуване след санкциите по закона "Магнитски" и разкритията на служебното правителство, 55.7 процента отговарят, че ще гласуват за същата политическа сила. Около 5 на сто ще гласуват за други, други около 5 процента са смятали да гласуват, но са се отказали, и още около 6 процента, които са смятали да не гласуват, но сега може и да гласуват. 19.3 процента не са гласували и на предишните избори и сега не смятат да гласуват.
Първите политици по доверие са президентът Румен Радев /49.3 на сто/, Слави Трифонов /32.9 процента/, Илияна Йотова /32.7 на сто/, Стефан Янев /31.8 процента/. Единственият политик с положителен рейтинг е Румен Радев, при който доверието е по-високо от недоверието.
В проучването е включен и въпрос за ваксинирането срещу COVID-19. Според данните 20.7 на сто вече са се ваксинирали, 8.7 на сто отговарят, че, щом получат възможност, ще се ваксинират, 18.1 на сто отговарят, че ще се ваксинират, но ще изчакат няколко месеца, за да видят ефекта, а 47.5 на сто заявяват, че на този етап не смятат да се ваксинират.