Гражданка иска депутати от 44-ия парламент вън от изборите

Bulphoto, архив
share

Депутати от 44-то Народно събрание да не участват в надпреварата за изборите на 11 юли. За това настоява Милена Димитрова. В жалба до Централната избирателна комисия (ЦИК) тя е поискала да се заличат от листите на партиите онези народни представители, които са били по-предишния парламент и на 19 ноември 2020 г. са гласували със „за“ поправката в Закона за потребителския кредит, с която неустойка в двоен размер на главницата по кредит не се счита за прекомерна. Това става ясно от решение на ЦИК, публикувано на 15 юни.

Според жалбоподаретелката онези депутати от 44-ия парламент, гласували за промените в закона за потребителския кредит са показали липса на „качества на тези кандидати да бъдат депутати предвид очевидните им действия против интересите на суверена“.

ЦИК обаче счита жалбата за недопустима, като жалбата не е разгледана по същество.

Избори 2021: Властта, ГЕРБ, САЩ и другите

Оспорващият всички решения на всички районни избирателни комисии за регистрация на листи на кандидати за народни представители, в чиито списъци фигурират имената на кандидатите за депутати, които са били народни представители в 44-то Народно събрание и на 19 ноември 2020 г. са гласували със „за“ поправката в Закона за потребителския кредит, с която неустойка в двоен размер на главницата по кредит не се счита за прекомерна, няма правен интерес да иска тяхната отмяна, доколкото тези решения не засягат негови права, свободи или законни интереси съгласно Изборния кодекс.

Освен това гласуването на народни представители при приемането или отхвърлянето на законопроекти е ирелевантно по отношение на регистрацията на кандидатски листи при произвеждане на избори, посочват още от ЦИК.

Ветото на президента върху Закона за ДДС не мина на Бюджетна комисия

Около приетите промени в Закона за потребителския кредит имаше противоречия и между президента и парламента. Румен Радев дори наложи вето, обявявайки се срещу порочната според него практика за прегласуване на законопроекти и разпоредби.

Тогава от президентската администрация се противопоставиха именно на това, че с промяната на параграф 93от Преходните и заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност /ЗИД ЗДДС/, приет на 19 ноември 2020 г., е променен и Законът за потребителския кредит.

След като президентът налага вето върху промените в Закона за ДДС на 25 ноември 2020 г. депутатите с преходните и заключителни наредби на друг закон - Закона за държавния бюджет за 2021 г. приемат ден след наложеното вето- на 26 ноември промени в Закона за потребителския кредит, които са променени с измененията с § 93 от Преходните и заключителните разпоредби към ЗИД ЗДДС.

По-късно се стига до парадокса, че Законът за потребителския кредит е изменен на 19 ноември 2020 г., същите промени са изменени на 26 ноември 2020 г., а на 3 декември 2020 г. законът, с който са направени измененията от 19 ноември 2020 г, е повторно приет от Народното събрание, недоволстваха още от президентството.

44-тото Народно събрание приключи своя живот на 25 март 2021 г. с изказвания на председателите на всички парламентарни групи. Още по тази тема вижте видеото:

Водещи новини

Още новини