Общо 283 са подвижните избирателни секции в страната, 46 от които обслужват карантинирани лица.
Как протича гласуването с мобилните урни в столицата.
Между 20 и 30 адреса в зависимост от разстоянието помежду им трябва да обиколи всеки мобилен екип в София. Те са облечени с бели защитни костюми за еднократна употреба – маски, шлемове и ръкавици, които се сменят на определен период от време. Транспортът е осигурен от Столичната община и са придружавани от екипи на полицията, пояснява Живка Котева, председател за 23-ти избирателен район в София, пред БНР.
"По маршрут, който предварително е определен, за да бъде максимален по отношение на времето", казва Котева.
Подвижната урна е с по-малък размер от традиционно използваната, за да е удобна за носене. Около десетина минути отнема гласуването на един адрес.
Ивайло Гечев, член на мобилен екип, обясни как се гарантира тайната на вота: "Даваме бюлетината на избирателя. Той влиза, попълва я вътре, сгъната ни я връща и след това той си я пуска в урната".
Членовете Антон Анев и Ивайло Гечев споделиха: "Аз съм преболедувал вируса. Смятам, че в момента имам антитела". "Чувствам се защитен. Прекарал съм COVID-19. Убеден съм, че мога да се пазя".
Светла Ананиева беше от първите гласували тази сутрин. Тя разказа: "Нормално гласуване, супербързо се случват нещата. Благодаря на хората, че са проявили желание да участват в мобилните екипи".