Избирателната активност е едно от сериозните неизвестни на предстоящите избори. Това смята социологът Геновева Петрова от "Алфа рисърч". Пред БНР тя обясни, че колко хора ще отидат до урните зависи и от посланията на участниците в кампанията.
"Избирателната активност ще повлияе на цялостната структура на вота", подчерта Петрова.
По думите й легитимността на парламентарния вот зависи както от ентусиазма и мотивацията на избирателите, така и от фактора "електорално тяло", който също е променлива величина.
"Макар по списъците броят на избирателите да не варира съществено през годините, броят на хората, които реално пребивават в страната и имат право на глас - намалява. Спадът в активността е донякъде обусловен и от този факт", обясни социологът.
Геновева Петрова заяви още, че победителят от изборите трябва или да се опита да формира управление, ако е възможно, или да даде възможност на другите, представени в парламента формации, да опитат това.
"Ако разликата между победителя и останалите формации е достатъчно голяма, те също ще са изправени пред предизвикателството да не успеят". озтъкна тя.
И прогнозира, че 6 или 7 политически формации ще влязат в 45-тото Народно събрание.