В обученията на СИК ще присъстват представители на фирмата доставчик за машините за гласуване. В 9394 секции ще има възможност за машинен вот. Това стана ясно на днешния редовен брифинг на Централната избирателна комисия (ЦИК). Приключило е вече обучението на членовете на РИК.
До последно ще продължи организацията за изборите на 4 април. Ще има презентации и за работата на комисиите извън страната. Те ще бъдат достъпни на електронните страници на МВнР, ЦИК и на посолствата. 465 ще бъдат секциите за гласуване извън страната. ЦИК прави всичко възможно, за да може вотът в чужбина да не бъде повлиян от ограниченията заради пандемията.
Междувременно ЦИК е установила нарушение за използване на религиозни символи в предизборен агитационен материал. Партията обаче не беше спомената.
4 социологически агенции пък ще правят проучванията през изборния ден. 1835 наблюдатели са регистрирани към момента.
Предаването на бюлетините за гласуването в страната вече е започнало и ще продължи до 30 март.
Отпечатването на хартиените изборни книжа за чужбина е било извършено по-рано.
От ГЕРБ скочиха на ЦИК и БСП
"В последната седмица ще се опитаме максимално да уредим въпроса по предаването на протоколите. 20 страници е протоколът. За всеки три регистрирани листи в големите райони, при 10 места има 20 кандидати, се появява нова страница в протокола, в която трябва да бъдат отчетени преференциите. Иначе в протокола няма излишни недействителности. Сега всичките са обединени в едно", обясни говорителят на ЦИК проф. Димитър Димитров.
Коментарът му беше относно това, че има напрежение заради опасността, че грешките при протоколите може да опорочат вота. ГЕРБ също реагираха с предупреждение на извънредна пресконференция днес.
"Протоколът е изработен така, както е разписано в Изборния кодекс. Няма как от нас да се очаква фокус в този списъл", подчерта Димитров.
Той не очаква хаос при преброяването на изборите. Той подчерта, че има 4 дни, за да се обяви резултатът и още 3 дни, за да се обявяват избраните.
"Всяка политическа сила, която участва в изборите, провежда своята предизборна кампания. ЦИК няма да променя протоколите. Самите участници също имат желание да получат протокол, който да е попълнен с цялата информация - както от бюлетините, така и от протокола от машините. Ако ЦИК би възприела предложенията, които чувам в публичното пространство, сами разбирате, че тогава вече биха се появили съмнения, че има някакви манипулации. На 22.03 получихме писмо от "Информационно обслужване" с техните притеснения", коментира другият говорител на ЦИК Таня Цанева.
Говорителката на ЦИК и проф. Константинов в спор за изборните протоколи
Тя подчерта, че няма как "без тези числа, без тази информация" да съществува протоколът. И призна, че числата, които трябва да се попълнят, наистина са много.
Друг по-деликатен въпрос за решаване е гласуването на карантинираните. Срокът за подаване на заявление е до 31 март. Към 31 март трябва да има затворени списъци на тези, които са определени да бъдат обслужени за мобилна кутия. Евентуално към тях след 31 март списъкът може да се допълва. Основното правило обаче е най-малко 10 заявления в един район, за да бъде образувана мобилна секции.
В COVID отделенията няма проявен интерес за гласуване.
Още за изборния процес може да видите и в това видео: