Михаил Константинов: Като гледам блатото, в което е изпаднала Великобритания, съм силно горд, че съм българин

Канал 3
share

"100 % честни избори няма. Ще има опити за манипулация. Но за 30 години се научихме да правим доста добри избори. Манипулациите не са на техническо ниво, а търговия с гласуване. Също и неизпълнените обещания, раздаване с пълни шепи на абсолютно неизпълними  обещания", с тези думи започна интервюто си преди Местни избори 2019 в предаването "Беновска пита" проф. Михаил Константинов, управляващ "Информационно обслужване".

"Като гледам блатото, в което е изпаднала Великобритания, съм силно горд, че съм българин. Във всяка секционна комисия има представители на различни политически сили. Няма СИК без представители на ГЕРБ или БСП. По дефиниция взаимно се контролират. По време на броенето на гласовете има кой ли не – представители на политическите сили, журналисти, граждани. След като протоколите бъдат обработени се качват в сайтовете на общините и в сайта на ЦИК", каза още той.

"Всеки, който има компютър може да провери резултатите. Наши социолози са професионалисти. Още вечерта ще се знае кои ще са избрани и къде ще има балотажи. Избирателната активност е ниска, но от това не зависи кой ще бъде кмет. В София има 1 млн. избирател, ако един единствен пусне глас, а други пуснат недействителни, този един глас ще избере кмета. Избирателната активност е ирелевантна. За да има избран президент важи правилото за 50+1 %. В списъците са 6,217 млн., а 5,5 млн са наличните избиратели, 400 хиляди са мъртвите души. Те не променят изборния резултат", сподели Константинов.

"Политиците трябва да приемат закон, който да включва активна регистрация. Мъртвите души трябва да се изчистят. Трябва да вземе 1/61 част, 1,7 % някой независим, за да влезе в общинския съвет. Това са поне 7000 гласа", заяви той. 

"Като искаш да си 100 % сигурен, че изборите са честни, прати си наблюдател. Вярата е необяснимо явление – или вярваш, или не вярваш. Техническите стандарти на нашите избори са на много високо европейско ниво. Много от нещата ги няма в други страни, но там си вярват", коментира проф. Михаил Константинов.

 

Водещи новини

Още новини