Новата "такса водомер" ще се дължи дори и в жилището да не се ползва вода

share

Предложението за въвеждане на нова "такса водомер" предизвика оживени дискусии в обществото. Новото предложение предвижда добавяне на фиксиран компонент към съществуващата формула за изчисляване на водните сметки. 

"С последната версия на проекта в Закона на ВИК се предвижда цената на водата, която всеки потребител заплаща, да бъде от два компонента - едната е тази такса. Това е компонентът, който отразява, че всеки абонат има възможност за достъп до услугата водоснабдяване и канализация. Вторият е на база кой колко е консумирал. Идеята е, че повечето граждани имат повече от един имот. Всеки един, когато отиде до своя имот, иска да има вода с добри качества и това е негово право, но за това са необходими пари. Но към момента се плаща само цената на консумираната вода", заяви зам.-председателят на Българската асоциация по водите проф. Петър Калинков в "България сутрин".

Секторът е регулиран - той предлага цена, но това не значи, че тя е финална, поясни той.

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

"Ако даден гражданин има 3 имота, той в тях ще консумира това, което би консумирал в 1 имот. Но този, който има един дом, ще плаща в годината 12 "такси водомер". Този, който има 3 имота, ще плаща 36 такси. Колкото повече имоти има, толкова повече такси ще плаща. Колко ще бъде този компонент не е казал никой. Тепърва ще се изчислява. Нормално хората, които имат само един имот, не следва да бъдат натоварени. Цената на водата се определя от бизнес плановете, които всеки един ВИК оператор в рамките на 5 години предвижда да прави. На тази база всеки един оператор предлага някаква цена", допълни проф. Калинков за Bulgaria ON AIR.

По думите му може да се говори, че с решението има и някаква социална справедливост.

"Няма значение къде се намира имотът. Ще се плаща цената за съответната територия. Някъде може да е и по-голяма. Секторът ВиК в България е хронично недофинансиран и това се отразява. Всеки иска ниски загуби на вода и качествена вода, но това става с кадри и пари. Остър недостиг на кадри в системата. 60% от работещите в сектора са на минимална заплата. Остър е недостигът на кадри с висше образование. Няма пари", посочи гостът.

Обикновеният консуматор не би следвало да бъде ударен с тази "такса водомер", категоричен е проф. Калинков.

"В България има вода, въпросът е да се управлява правилно. Там, където има недостиг на вода, причините са загубите и неравномерността във повърхностния отток. Това означава, че всички онези, които се снабдяват с повърхностни водоизточници и плитки подземни води, почувстваха недостига", коментира той.

Водещи новини

Още новини