Повече от половината безработни у нас са без професионална квалификация. Това сочат данни на Агенцията по заетостта. Броят им е нараснал с 8% спрямо първите шест месеца на изминалата година.
Над 152 000 е броят на безработните в България, а над 87 000 от тях не са квалифицирани професионално. "Причините за безработицата са комплексни. На първо място, разбира се, оказва влияние икономическата обстановка в страната", уточнява зам.-директорът на Агенцията по заетостта Габриела Димчева в ефира на NOVA.
Сред причините са и разминавания в уменията на хората с тези, очаквани от бизнеса. "Други процеси, които влияят на безработицата, са регионалните различия и понякога разминаването между уменията, които имат регистрираните в бюрата по труда, и нуждата на бизнеса от определени умения", допълва Димчева.
Според експертите в днешно време притежаването на дигитални умения е абсолютно задължително. Работодатели пък споделят, че работни позиции винаги има, но достатъчно желаещи - не, а без професионална квалификация ситуацията за бизнеса става все по-трудна, тъй като обучението отнема време.
Младите са на последно място по безработица. Най-малко са тези под 24-годишна възраст. Според данни на Агенция по заетостта хората до 24 години съставляват само 5% от общия брой безработни. На първо място е групата между 30 и 44 г. Те наброяват 33%. На втора позиция са тези над 55 години - 29%. Безработните между 45 и 54 години са 27 на сто, а тези от 25 до 29 години - 6%.
Често липсата на опит пречи на младите в намирането на работа. 45% от регистрираните безработни са с основно или по-ниско образование. 41% са със средно и 14% - с висше. Има хора с професионална квалификация и висше образование, които обаче работят в напълно различна сфера.