България пое нов дълг от 3 млрд. евро и 1,5 млрд. долара

Novini.bg
share

На 28.08.2024 г., Министерството на финансите пласира успешно на международните капиталови пазари облигации в три транша, деноминирани в евро и щатски долари.

Първият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 8 г., обем от 1,75 млрд. евро и лихвен купон 3,625%. Вторият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 20 г., обем от 1,25 млрд. евро и лихвен купон 4,250 %. Третият транш се състои от деноминирани в щатски долари облигации със срочност 12,5 г., обем от 1,500 млрд. щатски долара и лихвен купон 5,000 %.

Нивата на презаписване на емисиите и силният интерес на инвеститорите позволиха значително намаляване на цената на финансиране при 8-годишните облигации до рекордно ниското ниво от 135 базисни точки спрямо осреднения лихвен суап, а при 20-годишните – 190 базисни точки. Дебютната емисия облигации в щатски долари също предизвика засилен инвеститорски интерес, като в процеса на пласмент на книжата, спредът спрямо референтните американски облигации беше намален до 135 б.т. Това, в комбинация с внимателно подбрания момент за излизане на международните капиталови пазари, както и регистрираните най-ниски стойности на осреднените лихвени суапове  и референтните американски книжа от началото на годината насам, доведе до изгодно за държавата финансиране в една изключително несигурна пазарна среда, повлияна от протичащите процеси във външнополитически план, създаващи висока степен на несигурност за икономиката на ЕС и за България.

Тройният транш облигации е част от Средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари, като за първи път от 2002 г. насам Република България емитира облигации на външните пазари, деноминирани в щатски долари. По този начин емитентът разшири и диверсифицира инвеститорската база и, както редица други държави от Централна и източна Европа, се възползва от предимствата на изключително ликвидния и дълбок пазар на облигации в щатски долари.

Дълговата операция е в рамките на определения максимален размер от 11,7 млрд. лв., заложен в Закона за държавния Бюджет на Република България за 2024 година, като 10,7 млрд. лв. от него са предназначени за пазарноориентирано дългово финансиране под формата на емисии на ДЦК. До момента на емисията, привлеченото дългово финансиране за тази година е в размер на 1,7 млрд. лв. и е реализирано чрез пласиране на ДЦК на вътрешния пазар в периода април – август 2024 година. До края на 2024 г. Министерството на финансите не планира друго излизане на външните капиталови пазари.

БНБ: Брутният външен дълг на страната спада с 2,5 на сто на годишна база

Реализираната трансакция следва заложената основна цел на дълговото управление през 2024 г., и в частност осигуряване на необходимите ресурси за рефинансиране на дълга в обращение, финансиране на планираните дефицити по държавния бюджет и обезпечаване на ликвидната позиция на фискалния резерв.

„България успя да пласира при изключително изгодни условия облигационен заем в долари и евро на международните капиталови пазари. Резултатът от пласмента показва, че правилно сме планирали обемите и срочностите, които да предложим на инвеститорите, времето, в което да се проведе трансакцията и валутите, в които да емитираме облигациите. По този начин страната ни постигна заложените в емисионната си политика цели и диверсифицира инвеститорската си база в условията на волатилна пазарна среда в международен план. Резултатът от емисията също така показва, че доверието на външните пазари в предсказуемата финансова и икономическа политика на България е запазено, независимо от динамичната вътрешна политическа среда“, коментира заместник министър-председателят и министър на финансите Людмила Петкова, съобщават от пресцентъра на МФ.

Водещи новини

Още новини