Сериозен скок по отношение на конкурентоспособността е направила България. Страната ни се е предвижила от 74-то до 62-ро място за последната година. Това показва проучване на Световния икономически форум (СИФ) за 2012 - 2013 година.
България прави скок с 12 места, като оставя зад себе си Словакия (71 място), Румъния (78 място) и Гърция (96 място). Благодарение на това България вече не е на последните места по конкурентоспособност сред страните от ЕС. Интересното в случая е, че на 62-ро място миналата година се е подвизавал Иран, който в момента е паднал до 66-та позиция.
Докладът на организацията тази година засяга забавянето на икономическия растеж в световен мащаб, дълговата криза и свиването на производството през последната година. Факторите по които СИФ избира позициите на всички държави са общо 12 на брой: макроикономическата стабилност, иновации, качество на здравеопазването и основното обучение, пазар на труда, инфраструктура, висше образование и квалификация на кадри и други.
В проучване на доклада се посочва, че най-големите проблеми за развитието на бизнеса у нас остават корупцията (13,1%), неефективната бюрокрация (12,9 %), слабо развитата инфраструктура (11 %) и неадекватното обучение (8,6 %).
От факторите за конкурентоспособност в България най-добре се представя макроикономическата стабилност, където страната заема 31-во място от възможни 144 места. В тази сфера страната ни прави сериозен скок - от 46-та позиция за преходната година, до 31-ва позиция за текущата. Друг фактор, който принася за скока в класирането е здравеопазването и основното обучение, където заемаме 49-то място. От всички 12 фактора най-зле представящия е институциите, където заемаме незавидното 108 място.
Най-конкурентоспособната страна в света остава Швейцария, следвана от Сигапур, а на 3-та позиция се нарежда Финландия.
България прави сериозен скок в конкурентноспособността
- 05.09.2012 | 13:16
- 966