Пеканов: От забавянето на влизането в еврозоната губим суверенитет и други вземат решения за нас

Булфото
share

От забавянето на влизането в еврозоната губим суверенитет. Още около една година други ще вземат решения за нас, защото и ние сме част от валутния борд. Това заяви за "Твоят ден" бившият вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.

По думите му критериите за еврозоната не са добре приложими в сегашното време на висока инфлация.

"ЕК не прояви гъвкавост, което може би е правилно, защото правилата са си правила. Имаше вариант по-меко да се гледа на числата, но и правителството не успя бързо да олекоти инфлационния натиск. Предимствата на еврозоната са политически, геополитически и институционални. Тя ще донесе и реформи. Ще усетим удобство да не плащаме транзакционни такси, няма да обменяме пари. Ако решим да не влизаме, това ще ни навреди. Ние сме с единия крак вътре, би било негативно да се откажем", смята той. 

Според него фискалната политика на страната е била експанзивна - което е повишило инфлацията. ''Ако имаш разходен бюджет, това неизменно се случва. Няма проблем да поискаме извънреден конвергентен доклад, но по-добре да изчакаме, за да сме сигурни, че ще е позитивен. След три месеца не е удачно да се случи, не бива да прекаляваме с очакванията, а да изчакаме да се изпълнят критериите. Има причини никоя страна да не е влязла в еврозоната по средата на годината - би било много сложно. Нормално е да влезем на 1 януари, през следващата година след като са ни одобрили", коментира Пеканов.

Министър Петкова от парламента: Очакваме да получим по-малко пари по ПВУ

Относно средствата по ПВУ той заяви, че страната е взела 1,3 млрд. евро - над 20%. ''Доста съм притеснен дали въобще ще вземем повече. Справяме се зле, а за нас тези пари са много важни като свеж ресурс. Фактите са плашещи, но бяха направени много грешки. Асен Василев не обърна достатъчно внимание на темата. Нямаше достатъчно желание и фокус върху средствата. Има неизпълнени реформи за следващото плащане. По механизма REPowerEU има един милиард, които не сме поискали все още, а трябва да бъдат изразходени до 2026 г.", отбеляза той.

Водещи новини

Още новини