Започва обвързващата фаза на процеса на увеличаване на капацитета на интерконектора с Гърция

Getty Images
share

Смесеното инвестиционно дружество "Ай Си Джи Би" АД (ICGB), съобщава за старта на обвързващата фаза на процеса на увеличаване на капацитета на газовия интерконектор Гърция-България.

Като част от газовия коридор, който обединява операторите на преносни системи на Гърция, България, Румъния, Унгария, Украйна, Молдова и Словакия, усилията на "Ай Си Джи Би" са насочени към осигуряване на възможности за увеличаване на капацитета за доставки на природен газ за Централна и Югоизточна Европа, както и за Украйна и Молдова, посочват от компанията. 

В момента интерконекторът между Гърция и България работи с капацитет от 3 млрд. куб. м годишно и може да бъде увеличен до 5 млрд. куб. м годишно при успешно приключване на съответната процедура. "Ай Си Джи Би" кани всички заинтересовани страни да подадат своите документи за регистрация до 24 юни и обвързващи оферти в прозореца за подаване на такива между 2 и 12 юли. Следващите етапи на обвързващата фаза ще продължат през идните месеци, като финалните резултати се очакват през септември 2024 г. 

Независимият оператор на интерконектора с Гърция усвои и последния транш от дългосрочния заем по линия на ЕИБ

Проектът IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) се реализира от смесеното инвестиционно дружество"Ай Си Джи Би" АД, регистрирано в България през 2011 г. В съответствие с устава си, то е собственик на газопровода IGB, като извършва финансиране на реализацията му, разпределяне на преносния му капацитет и получаване приходите от преноса на природен газ.

Газопроводът IGB е свързван с гръцката национална газопреносна система (DESFA S.A.) и с Трансадриатическия газопровод (TAP AG) в района на град Комотини (Гърция), и с българската газопреносна система ("Булгартрансгаз" ЕАД) в района на Стара Загора. Общата дължина на газопровода е 182 км и проектен капацитет до 3 млрд. куб. м/год. в посока Гърция-България. В зависимост от пазарния интерес към използване на по-голям капацитет и възможностите на съседните газопреносни системи, капацитетът е проектиран да се увеличи до 5 млрд. куб. м/год. с допълнително изграждане на компресорна станция.

Водещи новини

Още новини