Васил Велев, АИКБ: Ежегодно губим близо 50 000 души на пазара на труда

Нова нюз
share

Всяка година губим около 50 000 души на пазара на труда по чисто демографски причини. 110 000 души излизат в пенсия, а само 60-70 000 навършват 18-годишна възраст. Това заяви Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България, в ефира на Нова нюз.

Той уточни, че не се развиват толкова бързо технологиите, за да се заменят тези липсващи хора с автоматизация и роботизация. Има огромен недостиг за ръчния труд.

Любослав Костов, КНСБ: Всеки, който полага труд, не трябва да се чувства беден

„Пазарите, от които можем да вземем работници, са основно на Изток – Узбекистан, Киргизстан, Индия, Бангладеш. Българските диаспори са приоритет, но като няма желаещи от тях да попълнят работните места, които изискват определена квалификация, се прибягва до трети страни. Проблемът е, че процедурите у нас са по-бавни и по-скъпи, нямаме и консулски служби за важните дестинации като Бангладеш например”, обясни Велев.

„При по-ниски заплати работниците от чужбина едва ли биха дошли. При нас, за жалост, и без това не са достатъчно високи заплатите. Притесненията на синдикатите са да не би на чуждестранните работници да предложим по-високи заплати и да са ощетени българските работници и служители”, обясни представителят на работодателите.

Според него няма опасност чужденците да получават повече от българите, защото има допълнителни разходи, които се правят, за наемане на чужди работници – за транспорт, за настаняване. „Ако има подходящи служители тук, никой работодател няма да наема хора от чужбина”, допълни Василев.

Водещи новини

Още новини