Еднаквите дни убиват човека. Хубаво е човек да разнообразява и да прави различни неща. Важното е да има база, върху която да гради. Основното, което трябва да мине като червена нишка през стремежите, които един човек има, е да бъде в баланс със себе си, каквото и да се случи. В една кариера има върхове и спадове, както и в персоналните отношения. Трябва да сме в баланс със себе си, за да взимаме рационални решения. Човек не трябва да абсолютизира нищо и в бизнеса, за да бъде рационален и успешен. Това каза в подкаста Career Show банкерът Левон Хампарцумян.
"Богат съм с приятели. Най-добре е човек да не си поставя финансови амбиции, ако това е основата на самочувствието му. Винаги ще има някой по-богат. Богатството не трябва да е основа на самочувствието. То е средство да живееш добре, според собствените си възможности и разбирания. Отново стигаме до баланса. Да нямаш болни амбиции за нещо, а да можеш с това, което имаш и си постигнал, да намериш баланса и да се радваш на живота. Най-голямото постижение е да си жив", добави той.
"Арогантното потребление сред по-бедни от теб е признак на много лош вкус. Когато се фукаш не с това, което си, а с това, което си си купил. Ако отидете в средно голям немски град, няма да видите един „Майбах“. В онази култура хората не се надпреварват по начина, по който тук се случва", посочи Хампарцумян.
Той насърчи младите да учат базовите неща, за да придобият силен фундамент, над който да надграждат в бъдеще. За начало - да усвоят майчиния си език - българския, и да го използват правилно. "Също и добър чужд език: английски, китайски. Математика, ако им се отдава. Ако е в сферата на финансите, преди всичко трябва да научиш счетоводство. Счетоводител умрял от глад няма. Няма и да има. Човек трябва да е готов да учи през целия си живот. Като знаеш един чужд език, втори се учи много по-лесно. Да се учат занаяти. Има хора, които са добри с ръцете. Имаш 10 000 начина и канали за дистрибуция да купиш плочки, можеш да платиш и купиш онлайн, виртуални асистенти. Накрая някой трябва да дойде вкъщи да налепи плочките. Дори да е робот, човек трябва да го донесе в дома ви и да го програмира да налепи плочките. Има неща, които са неотменими, не толкова атрактивни на пръв поглед, но се печели добре. Сигурни са и винаги ще има нужда от това", посочи банкерът.
Мнението на Хампарцумян за изкуствения интелект е, че ще засили многократно възможностите на хората с естествен интелект и образование, но по никакъв начин няма да повлияе на способностите на тези, които са лишени от природния му еквивалент.