"Това, че България остана без редовен кабинет, не ни отдалечава от еврото. Точно обратното – все повече се приближаваме до него и все по-малко остава, докато влезем в еврозоната“. Това заяви в ефира на „120 минути“ Петър Славов, председател на Управителния съвет на една от големите банки.
„Сред критериите за влизането в еврозоната няма изискване държавата да има стабилно правителство и политиците да не се карат по вестниците и пред хората. Критериите са макроикономически, но това, което се случва в България, със сигурност се чете и анализира отвън“, заяви още той.
„Вече не е тайно за никого, че критерият, който не можем да изпълним, е инфлацията. По останалите нямаме проблеми. Но най-вероятно до април-май месец, когато данните трябва да се анализират, ние няма да се справим. През юни ще има доклад, който излиза веднъж на две години. Но също така ни беше казано, че дори да не се справим до юни, те през септември отното ще погледнат данните за нас. Към нас имаше една добронамереност, но сега тя може да бъде компрометирана от политическа гледна точка. Знаете – на сила не може да дадеш, на сила можеш само да вземеш“, коментира Славов.
"Всички хора, които са родени през 1920 г. и са яли кисели краставички, са починали - тоест, внимавайте с киселите краставички, те причиняват смърт. При две събития, които са се случили едновременно, не означава, че има причинно-следствена връзка между тях. Същото е с инфлацията и влизането на една държава в еврозоната. Не означава, че едното е причина или следствие за другото", посочи експертът.
"От друга страна обаче влизането ни в еврозоната е събитие - то ще бъде за първи и последен път. Вероятно ще има стопански субекти, които ще празнуват по точно определен начин и е възможно да бъде точно в посока на спекулата", обясни Петър Славов.
По думите му няма как една държава да бъде богата, но да има ниски данъци. Експертът коментира и плоския данък у нас, както и лихвите.