На България ще са ѝ необходими поне две години след последните политически събития, за да достигне до реализация на идеята за присъединяване към еврозоната. Това мнение изрази в интервю за Bloomberg TV Bulgaria доц. Светла Бонева, доктор по икономика, доцент в катедра „Международни икономически отношения и бизнес“ на УНСС.
Според нея оптимистичният сценарий за влизане на страната ни в еврозоната на 1 юли 2025 г. не би могъл да се случи. Тя обясни, че освен конвергентния доклад, който ще излезе през юни, се очакваше още един допълнителен през ноември, за да е ясна статистиката, и той трябваше да бъде "по-скоро положителен, но при условие, че има редовно правителство".
„Има причина, освен политическата турбуленция, за отлагането на влизането на България в еврозоната“, посочи доц. Бонева, която смята, че страната ни е изпуснала момента, който е бил преди пет години. Тя посочи, че непрекъснато се обновяват данните дали изпълняваме техническите критерии на Маастрихт. „Трябва да се гледат процедурните аспекти на самия процес“, коментира тя и напомни, че е важно и влизането в Шенген, но все още сме в процес на мониторинг, за да се случи пълната евроинтеграция на България.
Тя обясни, че процедурните аспекти на приемането ни в еврозоната са тясно свързани с политическата ситуация в България.
Доц. Бонева смята, че отлагането на влизането в еврозоната ще предизвика процеси в българската икономика, които ще доведат до постепенното ѝ изсветляване. „В Закона за еврото са посочени условията, при които България ще влезе в еврозоната. От този закон става ясно, че една година след официалното ни присъединяване всички кешови наличности в лева трябва да бъдат обърнати в евро. Необходимо е техническо време, за да се обработят наличните парични ресурси в икономиката“, отбеляза тя и подчерта, че бизнесът има интерес страната ни да влезе в еврозоната.
Според нея има обективни международни фактори, които са причина за забавяне на влизането в еврозоната и те са свързани с инфлацията у нас заради енергоносителите.