Работещите българи вече са под 3 милиона

Freepik
share

Заетите лица в България паднаха за първи път под нивото от 3 милиона души и са били средно 2,930 милиона за цялата 2023 г. Това е по-малко дори от 2020 г., когато заради пандемията бяха затворени много бизнеси, показват ревизираните данни за пазара на труда за 2023 г., които НСИ публикува в петък.

През 2019 г. в България на работа се водеха 3,2 милиона души, които намаляха до 3,1 млн. през 2020 г. и до 3,08 млн. през 2021 г. Спадът беше преодолян през 2022 г., когато броят на заетите се повиши до 3,150 млн. души, но през 2023 г. се оказва, че има още по-голям срив, отколкото по време на локдауните.

Работещи бедни: 600 000 души нямат осигуровки

Като процент от населението при дела на заетите няма значителна промяна, процентът дори се е увеличил леко, за да стигне 70,7%. Но това се дължи на факта, че преброяването на населението през 2021 г. коригира данните и броят на българите за първи път падна под 7 милиона, за да стигне 6,5 милиона.

“По всичко личи, че експанзията на пазара на труда, съпътствала икономическото оживление след пандемията, е изчерпана. След преодоляването на първоначалния шок почти всички отрасли успяха да възстановяват заетостта си, а някои дори да надхвърлят постиженията си отпреди кризата. За по-нататъшно разширяване на заетостта и свиване на безработицата на дневен ред са фундаменталните реформи – преквалификацията на възрастните и ученето през целия живот, ограмотяването и усвояването на фундаментални умения от трайно безработните”, коментира икономистът от Института за пазарна икономика Адриан Николов.

Водещи новини

Още новини