"В цялата енергетика настана мрак, абсолютно нищо не се обявява. Пазарният дял на "Булгаргаз" се свива, тъй като фирмите, които внасят руски газ, предлагат по-конкурентни цени. "Булгаргаз" купува изцяло неруски газ. Големи гръцки фирми продължават да търгуват с гръцки газ. "Булгаргаз" губи позиции за сметка на посредници. Такъв голям играч да бъде избутан от по-малки е срамота. Имаше сериозни финансови проблеми още отпреди служебното правителство", коментира бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов в студиото на "Денят ON AIR".
"Започнахме да внасяме евтин ток. В енергетиката всички суровини трябва да отговарят на няколко основни компонента - да са достъпни, да бъдат качествени и да са на конкурентни цени. Докато не започнем мащабно реструктуриране на енергетиката, това ще бъде тенденцията. Не може да очакваме да бъдем конкурентни, когато около нас строят не само възобновяеми енергийни източници, но и газови електроцентрали, ядрени електроцентрали. Светът се движи напред - или се движиш с него, или изоставаш", каза още Христов в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му финансирането по Плана за възстановяване и устойчивост трябва да се даде на фирми, които ще развиват нещо ново и мащабно.
Бившият служебен министър на енергетиката подчерта, че държавата трябва да върви към нови мощности и инвестиции в модерни технологии.
"В енергетиката без дългосрочно виждане десетилетия напред не може нищо ефективно да се случи. Реструктурирането на енергетиката и инвестирането в нови мощности в България е крайно належащо", посочи Христов.
Според него ядрената енергетика трябва да е приоритет за България, следвана от възобновяеми енергийни източници.
"Далеч не е усвоен капацитетът на вятърните електроцентрали на територията на страната. Все още има проекти, които не се осъществяват заради липса на връзка. Трябва да инвестираме в развитие на мрежа", добави Христов.
"Моята визия предвиждаше и паралелно развитие на площадката в Белене. Това оборудване не може да бъде продадено толкова лесно. Сделката е изключително сложна. Съмнявам се, че Международната атомна агенция би одобрила такова нещо", уточни бившият служебен министър на енергетиката.