През последните 10 години цените на имотите у нас са скочили с близо 80%, показват данните на Евростат.
"Пазарът тази година започва спокойно и така ще продължи. Ще бъде балансиран пазар - без сътресения и рязко повишаване на цените на имотите. Те достигнаха своя пик и ще има незначителни промени в рамките на 5%, когато става дума за ново строителство. Наемите ще повишават цените си, тъй като не отговарят на цените на имотите", коментира в "България сутрин" Снежана Стойчева - мениджър на сайт за недвижими имоти.
Оказва се, че в някои райони цените са се повишили с 8-9%, но в други, като "Стрелбище" и "Кръстова вада", скокът в цените е цели 16-17%. В "Младост" 4 увеличението при двустайните апартаменти е 9%.
Двустайните апартаменти продължават да бъдат най-търсени и при тях измененията в цените са по-големи. Преобладават хората, които купуват жилище за живеене. Желанието да живеем на по-широко, по-ново и в по-добър район движи пазара на недвижими имоти, подчерта Стойчева пред Bulgaria ON AIR.
В Пловдив в район "Прослав" има доста сериозно увеличение на цените през 2023 г. - 20% за двустайните апартаменти. Във Варна с по 15% са скочили цените във "Владиславово" и "Победа". В Бургас пазарът е по-спокоен и не се забелязва подобно увеличение на цените.
Проучване сред водещи брокери в страната показва, че за 50 хил. евро в София можеш да си позволиш единствено гараж в центъра или два гаража извън центъра. Дори за къща в околоностите на София не може да се говори за тази сума.
Около Бургас и Варна може се закупи къща за ремонт за сумата от 50 хил. евро. В Пловдив може да се закупи едностаен апартамент в покрайнините на града.
Очакванията на експертите са цените на имотите да се повишат още след влизането на страната ни в Еврозоната. Ще трябва да се изравняват с цените на имотите в европейските градове, в най-голяма степен това се отнася за София, отбеляза Стойчева.