При разбиването на фактурите по нива, показва, че тази година много повече хората използват електроенергията за отопление. Очевидно тя е по-евтина за тях отколкото да ползват друг вид отопление – твърдо, газ или друг вид енергоносител.
Това обясни пред БНР Петър Костадинов, говорител на EVN, увеличението на сметките за ток в Стара Загора и Бургас.
В анкета в градовете хората коментират, че сметките им са с по 10% по-високи, "а не сме били вкъщи". Други казват: Очаквано е, не е неочаквано, както казват комшиите. Трети правят икономия от отоплението, за да платят тока, а други минават на нощна тарифа.
"Всички граждани отчитат, че вече е зима и разходите са по-големи от есента и лятото. 90% от анкетираните казват, че не виждат нищо неочаквано в своите фактури, които са получили. Гражданите знаят, че когато навън е студено това да се отразява в месечната фактура. Ако сравняваме декември с ноември, сигурен съм догодина пак ще си говорим по същата тема. В Югоизточна България имаме 1,5 млн. клиенти, данните показват, че консумацията през декември е по-висока от ноември с близо 58%. Спрямо 2022 е с 12% по висока – декември – декември. Разликата между ноември и декември 2023 г. идва от това, че температурата през декември е с над 50% по-студен от ноември", обясни говорителят на EVN.
И уточни: При нас има ясна закономерност – всеки един градус средно месечна температура по-ниска, води до 10% увеличение средно на потреблението, именно защото електроенергията в България масово се използва за отопление.
"Изводът, който можем да направим, че през декември спрямо използване на електроуреди за отопление води до по-голяма консумация на електроенергия и до там във фактурите.
"Но както казаха гражданите в Стара Загора никъде няма фрапантно увеличение – двойни и тройни сметки", аргументира се представителят на EVN.