Правителството трябва да превърне образованието в приоритетн тема от ранга на Шенген и еврозоната. За това призова Добромир Иванов, изпълнителен директор BESCO - Българската предприемаческа асоциация в ефира на Нова телевизия.
Коментарът му е по повод последни данни, според които фирмите у нас масово се оплакват от липса на квалифициран персонал.
Според Иванов през следващите 12 месеца е възможно реформите в обрзованието да бъдат завършени. По думите му политиците създават погрешно впечателние, че могат да направят хората по-богати. "Те могат да им създадат само среда", категоричен бе Иванов.
Според финансистът Владимир Сиркаров темата с пазара на труда е деликатна и не е свързана с липсата на хора. "Квалифицираната работа ръка е много сериозен дефицит. Това е свързано с дефицитите в образователната система. Но имаме и някои чисто културни характеристики, касаещи трудовата ни етика. Освен това сме и развиваща се икономика, тоест тепърва натрупваме капиталова база, технологии и ноу хау как се прави бизнес. Тоест производителността на труда е един от важните компоненти, който трябва да бъде интегриран в разговора за заплати", смята Сиркаров.
Заместник-председателят и член на Управителния съвет на БСК Мария Минчева отбеляза, че няма бизнес, който да не казва, че липсата на хора е проблем номер едно. И даде пример с Ирладния, която от слабо развита държава, само за 20-30 години реализира огромен икономически скок.
Един от факторите за липсата на квалифицирани кадри е случващото се в образователната система. Втори фактор е застаряващото население в цяла Европа. влияние оказва и миграцията. През последната година основен проблем за бизнеса е липсата на хора – дори и при предлагане на високи заплати, посочи още Минчева.