Има ли ефект върху потребителите 0% ДДС за хляба?

Gettyimages
share

Нулевата ставка за насъщния да остане до края на юли следващата година. Това предстои да реши правителството до месец. 

В семейството на Ани ядат по 3-4 хляба седмично. Жената казва, че не е усетила ефект от нулевото ДДС за насъщния.

„Преди година-две - 1,80-1,90 лв. Сега е над два лева. Очаквам да се задържи същата цена на този етап“, казва тя пред БТВ.

Ето какви данъчни промени предвижда финансовото министерство

От бранша са категорични, че липсата на данъчна ставка се е усетила веднага - въпреки скъпия ток цените са надолу. Не очакват да има нов скок.

„Тъй като при брашното и да има сега повишение на борсовата цена, ние ще усетим на по-късен етап, тъй като в момента използваме партиди, които са пакетирани 3-4 месеца. На този етап нямаме разлика в цената“, казва Невена Айвазова, собственик на пекарна.

Според икономисти обаче ефектът от 0% ДДС е бил кратък и към днешна дата не оказва влияние върху цената на хляба.

„За сравнение - от началото на 2022 г. е нараснала с 18%. Междудругото в същия период пшеницата е спаднала с близо 20%“, посочва Лъчезар Богданов, главен икономист в ИПИ.

Проверка на медията показва, че белият нарязан хляб в София струва между 2 и 2,20 лв. Същият тип, но местно производство в Ямбол струва между 1,50 и 1,70 лв.

„Цената на хляба е височка, качеството не е добро“, смята Цветана Митева.

Експерти смятат, че тези мерки за подпомагане са рискова игра и може да доведат до разрушаване на данъчната система. Окончателното решение за данъка върху хляба предстои да стане ясно през ноември.

Водещи новини

Още новини