Започналата атака към споразумението с държавната турска енергийна компания "Боташ" за ползване на техните терминали за втечнен газ и газопреносна инфраструктура цели да върне зависимостта на страната ни от тръбен газ, чийто единствен доставчик е Русия. Без действащ договор с "Газпром" това означава отново да купуваме през посредници скъп руски газ. Без споразумението с "Боташ" няма как да получим необходимите ни LNG танкери от САЩ и Европа. В Гърция, която е единствената алтернатива на Турция, тази година "Булгаргаз" успя да спечели наддаването само за 3 слота на Ревитуса. Това е позицията на бившия министър на енергетиката Росен Христов, цитирана от БТА.
Припомняме, че по-рано днес по темата в Народното събрание беше изслушан енергийният министър Румен Радев, който каза, че ценообразуването по споразумението между "Булгаргаз" и турската държавна енергийна компания "Боташ" не ощетява българската държава и респективно българския обществен доставчик. Той обаче посочи, че 13-годишният срок, за който е подписано, е доста дълъг, като условията за прекратяване на договора с "Боташ" са тежки.
Росен Христов призова в позицията си, преди да се правят политически изказвания, народните представители да се възползват от правото си и да се запознаят в детайли с документите по споразумението. Според него по този начин те лесно ще се убедят, че условията на споразумението са стандартни за индустрията.
"Ценовият анализ е по-сложен, но икономическата полза ясно се вижда, като се анализират всички компоненти: разтоварване, регазификация, флотиране, съхранение, пренос, осигуряване на гъвкавост на доставките, техническа сигурност и др. Публичното развяване на конфиденциална информация и манипулативни внушения ще доведат до дискредитиране на страната ни като надежден партньор", изтъкна бившият служебен енергиен министър.
"Положихме много усилия да издигнем България като гарант за енергийната сигурност в региона. В този процес, включително и въпросното споразумение с Турция, бяхме подкрепени от нашите евроатлантически партньори. Доказателство за стратегическата и икономическа полза от това споразумение е фактът, че вече няколко европейски страни проявяват интерес за доставки на LNG през нашия резервиран капацитет. Всяка стъпка назад от постигнатата диверсификация в енергийните доставки е заплаха за националната ни сигурност и ще ощети икономически всеки гражданин", коментира още бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов.