Михаил Кръстев: Плащаме 10 пъти по-висока лихва по държавния дълг отколкото 2020 г.

СИПП
share

Последната емисия дълг на България, направена през януари, е на 4,8%. Имаме 10 пъти по-висока доходност отколкото през 2020 г., когато беше 0,4%. Това е лошо за държавата, тя плаща по-голяма лихва по дълга. Не е моментът да финансираме социални политики. Това каза икономистът Михаил Кръстев пред "Нова нюз".

Според него очевидно би могло да бъде събрано мнозинство за избиране на председател на НС. "След като една коалиция не иска да гласува за предложението на ГЕРБ, не виждам защо ако останалите са съгласни да бъде той, да не си го гласуват. Философията на партиите относно бюджета е доста подобна. Тя обаче е вредна и ще генерира все повече проблеми. Бюджетът ще бъде внесен от МФ и той ще претърпи промените, които партиите решат и ще бъде приет. Ще видим дали ще бъде добър за България", посочи той.

Ще има ли покачване на лихвите?

Румен Гълъбинов от своя страна смята, че а председател на НС ще се събере мнозинство, още повече, ако има ротационен принцип - на половин мандат, както в Европарламента. "Проектобюджетът, който ще внесе МФ, трябва да се приеме или да се отхвърли в рамките на два месеца. Според друга хипотеза редовно правителство може да внесе свой бюджет или да се направи актуализация на актуализацията на съществуващия бюджет, ако има парламентарно мнозинство", сподели той.

По думите му докладът на Организацията за икономически сътрудничество и развитие ни даде препоръка за следващите години. Това си е програма за работа през следващите години, ОИСР ни гледа отстрани безпристрастно и обективно. Необходима е консолидация в разходната и в приходната части. Вероятно 15% ще бъде инфлацията в края на март. Около 10-12% може да се поддържа годишна инфлация, социалните плащания може да компенсират тези проценти", обясни Гълъбинов.

Водещи новини

Още новини