КЗК глоби „Лукойл България” със 195 млн. лв., компанията ще обжалва.
Санкцията е наложена заради установено господстващо положение на пазара на съхранение на автомобилни горива чрез непредоставяне на достъп на вносители и производители в собствени данъчни складове, както и непредоставяне на достъп до нефтопродуктопроводите на групата за транспортиране на горива на други производители и вносители, съобщиха от комисията.
Бившият екоминистър Емил Димитров смята, че "Лукойл'' може да сметне за неизгодно да остане в България. "Възможно е да си тръгнат с добри или лоши последствия за България. Компанията има нефтопреработващ завод, трасета и складове по пътя си, но те са закупени, не са взети насила. Сега обаче решаваме, че можем да правим с тях каквото си искаме. Търговците в България не искат да си правят бази и инвестиции, а да ползват всичко наготово. Понеже вече има такива бази, искат да се възползват. Държавата е лош стопанин, не управлява добре", коментира той.
От своя страна енергийният експерт Красимир Манов заяви пред Нова телевизия, че "Лукойл-Нефтохим" не само трябва да бъде ввзет на оперативно управление, но и да се национализира. "Това едностранно ще реши всякакви проблеми. Това е поредната глоба, която те няма да платят, тази компания веднага трябва да бъде национализирана. Националната сигурност стои най-отгоре, няма как тази корпорация под контрола на Путин, да мародерства цените. Тръбопроводът Бургас - Александруполис може да се направи за една година", посочи той.
Според него танкери с до 50 000 тона петрол минават през Босфора, а чрез тях може да се доставя алтернативно суровината. "Няма никакво значение чия собственост е рафинерията, няма търговец, който да откаже да купи петрол", убеден е Манов.