Икономисти обясниха има ли риск за фискалната стабилност на страната ни

Нова телевизия
share

Няма риск за курса лев-евро. Опасно е такива неща да се говорят публично. Когато финансовият министър излезе и каже, че дори теоретично има риск, създава притеснение. Това заяви икономистът Георги Вулджев по повод изказването на служебния министър Росица Велкова от вчера.

„Няма опасност за валутният курс и борд”, смята икономистът Георги Ангелов. „Има достатъчно евро за всички, няма недостиг. Финансовият министър трябва да знае много неща. Без бюджет не знаем какво става. Караме месец за месец.”

Владимир Сиркаров, икономист, заяви: „Обрисувани са доста катастрофични рискове. Ако наистина имаме дефицити от 6-7% това води до рискове както за паричния съвет, така и за устойчивото финансиране на тази дупка между разходите и приходите. Но това е ако политиците не предприемат мерки. За мен е важно тази дискусия да се води, защото политическият популизъм избуява и партиите говорят за повече и повече харчове.”

Левон Хампарцумян, финансист, коментира: „Рискове винаги има. Този доклад ми причина на дърварски предизборен документ. Думата „фалит” не се използва в такива документи. Отново идват продавачите на страх.”

Ангелов заяви: „Вижте колко е абсурдно – помпаме свръхпечалбите и после си ги искаме обратно.”

"Това служебно министерство, дори да има добри намерения, си върши работата много некомпетентно, всява такава паника. За тези фискални рискове предупреждаваме много икономисти още преди 1 година, когато се обсъдиха много големи разходи и увеличения на песниии. МФ го знае. Под въпрос е защо като бяха наясно за тези рискове, се отказаха да предложат техен бюджет още есента”, каза Вулджев. “Ако  пак се гласуват толкова рекордни увеличения на разходи, както миналата година, става наистина опасно."

Според Сиркаров чрез данъка свръхпечалба това да се вкарат играчите под общ знаменател е рисково.

Готвят се промени в данъчните закони, ето какви

„Бюджетът е за това да ти даде предсказуем хоризонт. За една хубава бизнес среда това е ключът. Ние обаче показваме по всякакъв начин с последните служебни правителства, че има бюджет – няма бюджет, но има 30-годишен енергиен план. Е как стана това?”, попита Хампарцумян.
„Законите на икономиката никой не може да ги смени. Необоснованото вдигане на доходите вдига инфлацията. Не е важно колко ти е пенсията или колко е минималната заплата, а колко може да си купиш с тези пари. Няма как да не катастрофираме.”, каза още той.

 „Огромното нещо, което се направи, бяха тези пет милиарда за компенсации за тока за бизнеса. Това е огромният харч. Според мен е нормално да се върнат тези пари от тези, които не е имало основание да вземат. Рафинерия с пет милиарда печалба да им плащаме тока – абсурдно е”, смята Ангелов.

Водещи новини

Още новини