България и Турция имат потенциала да се превърнат в производствена база на ЕС в новия период на преход, каза посланикът на Турция в България Айлин Секизкьок при откриване на турско–български икономически форум „Възможности за устойчиво търговско – икономическо сътрудничество в прехода към зелена икономика“, който се провежда за пръв път в Банско.
По думите на Секизкьок силният производствен опит и способностите на Турция, потенциалът на работната сила, която има, членството на България в Европейския съюз, логистичните предимства и изгодните инвестиционни възможности предлагат тази възможност. „Сега е времето да се създадат нови бизнес модели и динамични представители на частния сектор на двете страни, като се вземе програмата за зелена икономика и „зелената сделка“ на ЕС.", посочи тя, цитирана от БТА.
Времето и темата на срещата са особено подходящи, а Турция и България, като две активни части на световната икономика, трябва да бъдат в крак с изискванията на зелената трансформация, на зелената икономика, каза още посланикът на Турция у нас. При откриване на форума тя посочи, че възобновяемите енергийни източници ще бъдат начело на дневния ред в процес на прекрояване на световната енергийна архитектура, която е отворила нова страница след събитията в Украйна.
Айлин Секизкьок каза още, че в рамките на тази нова динамика трябва да се оценяват двустранните икономически отношения с България, като посочи страната като един от най-важните партньори по отношение на търговията, но и в контекста на инвестициите във връзка със „зелената сделка“.
„Имайки предвид, че реализираме 31 процента от износа си с транспорт по суша, повече от 40 процента за страните от ЕС, и постоянно нарастващия обем на износа, не мога да мина без да спомена нашите гранични пунктове, които са сърцето на българско-турските търговско-икономически отношения.“, каза Секизкьок.
„Заедно с българското правителство преодоляхме проблема в пункта „Капитан Андреево“, където имаше сериозни задръствания и чакане до 170 часа за камиони. Преодоляхме този момент, но това не трябва да ни подвежда, защото, ако не бъдат предприети институционални и структурни стъпки, ние ще продължаваме, за съжаление, да прекарваме дните, и даже нощите си, в търсене и преследване на решения на ежедневните кризисни ситуации.“, каза още посланикът на Турция в България.
Турско-българския икономически форум в Банско се организира от Българско-турската търговско-индустриална камара, Посолството на Република Турция в София, България, Българска търговско-промишлена палата, Българска агенция за инвестиции, Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятия в България.