Няма никакъв смисъл от намаляването на ДДС върху хляба, туй като досега цената на хляба или на каквато и да било стока не е поевтиняла заради намаляването на ДДС. Това заяви в предаването „Лице в лице“ по БТВ финансовия експерт и бивш зам.-министър на зам.-министър на икономиката и на транспорта Никола Янков.
Така той коментира задочния спор между президента Румен Радев и кабинета за намаляване на ДДС на хляба. Днес държавният глава призова за тази стъпка, докато финансовият министър отклони предложението.
По думите на Янков данъчна система на България е едно от малкото неща, с които държавата може да се гордее. Тя е доста опростена, ефективна и евтина. Разходите за събиране на данъците в България са нисък спрямо това, което се виждаме в други държави които „накъдрят“ ДДС ставката за всяка стока поотделно. Това няма да нито до намаляването на цените, защото проблемът там не са високите данъци с други фактори, които ще продължат да действат.
Помага или пречи държавата
На въпрос може ли държавата да направи нещо срещу високите цени Янков отговори, че държавата не трябва да субсидира цените като на тока на всички нас, а само определени категории граждани, които имат нужда от подпомагане.
Да се ограничават ценови диапазони изцяло не е продуктивно, защото това кара частните компании, да се изтеглят от този сектор и да бягат далече от него, защото те искат да имат свобода, да определят своята политика, каза още Янков.
А когато имате изтегляне на производители от съответния сектор, имате още по голямо намаление на предлагането в средносрочен план, което ще увеличи още повече цените, допълни експертът.
Възможна ли е нулевата корупция
Янков, който е познат и с мнението си в областта на ограничаването на корпуцпята, коментира и заявката за нулева корупция от страна на управляващите. Той посочи, е „нулева корупция може би има само в Северна Корея.
„Когато говорим за корупция говорим за разход на държавни средства, корупцията не се появява от някъде отстрани корупция има там където имате по голям разход на държавен ресурс, на обществен ресурс, който се контролира административно. В този смисъл увеличаването на бюджетните разходи на България, което се предлага в момента, не е антикорупционна политика.
Разбира се, всеки може да твърди, че сега нещата няма да се случат по този начин ще има страхотно ниво на контрол. Това, разбира се, е добре да се случи, но практиката през последните 10 години показва, че добрите намерения бързо приключват на думи и нещата се израждат с времето. Така че истинският подход за борба срещу корупцията би било политика за намаляване отпечатъка на държавата в икономиката по малко държавни разходи по малко държавни фирми“, коментира Янков.