Компенсацията от 50 лв. за мегаватчас, с която държавата планира да подпомогне бизнеса заради растящата цена на тока на свободния пазар, е крайно недостатъчна. Това коментира в предаването по БНТ "Говори сега" председателят на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев (на снимката).
От работодателската организация настояват за по-високи компенсации. Според тях парите може да дойдат от свръхпечалбите от по-високата цена на електроенергията, натрупани в енергийните държавни дружества и бюджета. По изчисления на работодателите в някои държавни дружества и фондове, а също и в бюджета има натрупани около 2 млрд. лева свръхпечалба от високата цена на тока.
Затова във вторник работодателите организират протест, подкрепен и от синдикатите, с искане за допълнителни мерки срещу поскъпването на електроенергията и още компенсации за купувачите на ток на свободния пазар.
В студиото на "Говори сега" президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов потвърди, че синдикатът се присъединява към протеста на работодателите. Според него пари за компенсации може да се вземат не само от печалбите на държавните дружества, но и от частните фирми, които участват в търговията и също получават свръхпечалба от по-скъпия ток.
Президентът на КТ "Подкрепа" коментира и проблема с планираното затваряне на въглищните централи у нас. Според него в Плана за възстановяване и устойчивост, който България представи на Европейската комисия, не е ясно разписано какви мощности ще се построят, за да компенсират спирането на производството на електроенергия от въглищните ТЕЦ-ове.